reklama

"Jde o každý den," řekla von der Leyenová. Upozornila, že je nutné jednat rychle, protože Evropa čelí časové tísni, kdy se nezaměstnanost může výrazně zvýšit spolu s počtem úpadků podnikatelů a s počtem podniků v platební neschopnosti.

Šéfka komise rovněž řekla, že k řešení těchto problémů je nezbytná rozvážná ruka, kterou u německého předsednictví vidí. Merkelová uvedla, že celá německá vláda je na úkol připravena a motivována. Dodala, že Evropa nyní čelí největší výzvě ve své historii. Varovala nicméně, že koronavirus nezmizel.

Merkelová, která stála v čele spolkové republiky už při jejím minulém unijním předsednictví v roce 2007, ve středu prohlásila, že za další priority německého vedení považuje posílení role Evropy na mezinárodní scéně a pokrok v ochraně klimatu, při digitalizaci, či technologické soběstačnosti unie. S tím dnes von der Leyenová souhlasila.

"Všichni víme, že otázky, kterým jsme čelili před krizí, zůstanou i po krizi stejné," uvedla von der Leyenová, která se zmínila mimo jiné o klimatických změnách, digitalizaci a také o vyřešení otázky evropského postavení ve světě.

reklama