reklama

O nejnovějším vývoji vztahů obou zemí na Korejském poloostrově informovala agentura AP s odvoláním na severokorejská média. Parlament podle nich v pondělí přijal rozhodnutí zrušit tři vládní úřady, které měly na starosti dialog a spolupráci s Jižní Koreou.

Kim během proslovu před poslanci obvinil jižního souseda a s ním i Spojené státy americké z toho, že zesilují napětí v regionu. To je aktuálně nejsilnější za posledních několik let. Severokorejský vůdce konstatoval, že není možné dále usilovat o usmíření a mírové znovusjednocení.

Parlament zároveň vyzval k tomu, aby zanesl do ústavy, že Jižní Korea představuje nepřítele číslo jedna. Soul se podle Kima snaží dosáhnout zhroucení komunistického režimu a pohlcení KLDR. "Nechceme válku, ale nemáme v úmyslu se jí vyhýbat," řekl podle severokorejské agentury KCNA.

Severní a Jižní Korea jsou od konce korejské války v roce 1953 alespoň formálně nadále ve válečném stavu. Nikdy totiž nebyla podepsána mírová smlouva. Pchjongjang v poslední době demonstruje nové zbraně. Jižní Korea a její spojenci mezitím zesílili intenzitu společných vojenských cvičení.