Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un je na cestě domů do KLDR

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Severokorejský diktátor Kim Čong-un v neděli nasedl do obrněného vlaku v ruském Přímořském kraji a vydal se na cestu domů do KLDR. Souprava je nyní na cestě k hranicím, uvádí ruská státní média. Lídr totalitního státu tak ukončil několikadenní návštěvu Ruska.

O odjezdu severokorejského vůdce informovala agentura TASS, podle které si Kim ještě ve Vladivostoku prohlédl fregatu Maršál Šapošnikov a její vybavení, včetně protilodních raketových systémů Uran či raket Kalibr.

Diktátor si v sobotu v doprovodu ruského ministra obrany Sergeje Šojgua prohlédl nadzvukové rakety Kinžal či strategické bombardéry Tu-160, Tu-95 a Tu-22M3 schopné nést jaderné zbraně, které jsou páteří ruských jaderných sil. "Mohou letět z Moskvy do Japonska a pak zpět," prohlásil Šojgu.

Washington se společně se spojenci obává, že končící návštěva může vést k posílení ruské armády na Ukrajině a severokorejského raketového programu. Kreml uvedl, že zatím nebyly podepsány žádné dohody.

Kim Čong-un přijel do Ruska na pozvání prezidenta Vladimira Putina, s nímž už jednal v předchozím průběhu týdne. Jde o první zahraniční návštěvu diktátora od začátku pandemie nemoci covid-19, která vedla k uzavření hranic Severní Koreji.

Témata:  Kim Čong-un Rusko Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy