reklama

Nárůst počtu nových případů koronavirové nákazy zaznamenaly také další země včetně Česka. Od úterý Slovensko zkrátí obecnou délku izolace či karantény pro nakažené koronavirem a jejich blízké kontakty na pět dnů; podobně už dříve postupovala ČR.

Pětimilionové Slovensko znovu čelí vyššímu přírůstku infikovaných od minulého týdne, a to v souvislosti se šířením nakažlivější koronavirové varianty omikron. Za neděli přibylo v zemi po provedení laboratorních testů 3503 zjištěných infikovaných; oproti předchozímu týdnu se počet nových případů více než ztrojnásobil.

Nemocnice na Slovensku hlásily 1497 covidových pacientů. Dřívější úbytek hospitalizovaných se tak zastavil, počet pacientů s covidem-19 ve zdravotnických zařízeních se ale drží kolem tříměsíčního minima. Na začátku prosince na vrcholu silné třetí vlny koronavirové infekce bylo v nemocnicích přes 3600 lidí s covidem-19. Následné zlepšení epidemické situace Bratislava využila k uvolnění restrikcí, ke vstupu na některé akce nebo do některých provozů už ale nestačí jen očkování dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19.

Počty nových případů nákazy rostou také v České republice. V neděli v zemi přibylo 12.889 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší nárůst za neděli od začátku epidemie.

Na polovinu z nynějších deseti dnů Slovensko od úterý podle nové vyhlášky hlavního hygienika zkrátí trvání karantény pro infikované. Do izolace budou muset nastoupit až na výjimky i naočkovaní proti covidu-19 nebo ti, kdo toto onemocnění prodělali. Pokud osoba v izolaci bude mít nadále příznaky covidu-19, o ukončení její izolace rozhodne lékař. Pracovníci z některých sektorů ekonomiky včetně zdravotnictví a také politici ovšem budou moci pracovat i po nákaze koronavirem, pokud se u nich vyskytne bezpříznakový průběh onemocnění.

Rovněž se zkrátí délka karantény pro blízké kontakty infikovaných. Lidé po rizikovém kontaktu s infikovaným nebudou muset do karantény například v případě, že jsou plně naočkovaní a nemají příznaky onemocnění.

"Ke zkrácení izolace pozitivní osoby a karantény úzkého kontaktu dochází z pragmatických, a nikoliv medicínských důvodů. Jde o snahu zachovat chod státu a základních služeb v době, kdy budou v karanténě končit v jednom momentu velké počty zaměstnanců nejen kritické infrastruktury, ale i jiných odvětví, která jsou důležitou součástí každodenního života občanů," uvedl k vyhlášce úřad hlavního hygienika.

Slovensko už delší dobu vyžaduje karanténu až na výjimky také od cestujících, kteří přijedou do země ze zahraničí a kteří nejsou očkovaní proti covidu-19. Délka této karantény je stanovena na deset dnů, částečně ji lze zkrátit absolvováním laboratorního testu na koronavirus. Při návratu na Slovensko z vybraných afrických států platí přísnější pravidla karantény.