Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sítě 5G představují riziko, varuje EU. Co nám hrozí?

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Evropská unie dnes varovala před riziky, kterým mohou čelit mobilní sítě páté generace (5G). Jsou mezi nimi podle ní kybernetické útoky skupin podporovaných cizími státy, ale například i přílišná závislost na jednom dodavateli. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v tiskové zprávě uvedl, že Česko patří mezi vedoucí země unijního projektu na hodnocení rizik kolem sítí 5G.

Na společném postupu zemí EU při zajišťování bezpečnosti sítí páté generace se šéfové států a vlád dohodli na březnovém summitu v Bruselu. Tehdy se o možné hrozbě mluvilo především v souvislosti s čínskou společností Huawei, která měla kvůli údajným těsným kontaktům na čínské úřady problémy v USA a v řadě evropských zemí.

Aktuální zpráva EU, která vznikla na základě hodnocení rizik ve všech členských státech, žádné konkrétní země jako možné podporovatele kybernetických útoků nezmiňuje. O čínské společnosti Huawei hovoří jen jako o jednom z hlavních dodavatelů infrastruktury pro sítě 5G, spolu s finskou Nokií a švédským Ericssonem.

U rizik spojených s dodavateli zpráva uvádí mimo jiné hrozbu v podobě instalace takzvaných zadních vrátek, tedy skrytých cest, jimiž se lze dostat do systému.

Témata:  EU Huawei kybernetická bezpečnost telekomunikace

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.