"Jedinou nenapravitelnou věcí v této mimořádné situaci je devět lidí, kteří přišli o život, a doufáme, že už žádní další nejsou," řekl Stefano Bonaccini, guvernér Emilia Romagna. Škody po záplavách mohou dosahovat několika miliard eur.

Italská agentura civilní ochrany ve středu uvedla, že kritická situace stále není u konce. "Déšť ještě neskončil, bude pokračovat několik hodin," řekl šéf agentury Titti Postiglione pro SkyTG24 news. "Čelíme velmi, velmi komplikované situaci," dodal.

Enzo Lattuca, starosta města Cesena, řekl: "Situace je katastrofální, je to katastrofa a déšť ještě neskončil." Povodně postihly i další oblasti, v Ravenně bylo evakuováno pět tisíc lidí. "Je to pravděpodobně nejhorší noc v historii Romagny," řekl Michele de Pascale, starosta Ravenny, rádiu Rai. "Ravenna je k nepoznání kvůli škodám, které utrpěla," dodal.

Italská premiérka Giorgia Meloniová vyjádřila svou "naprostou blízkost postiženému obyvatelstvu" a dodala, že vláda situaci pozorně sleduje. Vicepremiér Antonio Tajani řekl, že vláda "udělá vše, aby pomohla obyvatelstvu postiženému záplavami".

Katastrofy související s počasím jsou v Itálii na vzestupu. Země je považována za obzvláště zranitelnou v důsledku změn klimatu. V roce 2022, nejteplejším zaznamenaném v historii Itálie, bylo evidováno 310 extrémních povětrnostních událostí, které způsobily smrt 29 lidí.

reklama