Papež a Čaputová během svého druhého setkání hovořili o bilaterálních vztazích obou zemí či o úloze církve ve společnosti. Diskutovali rovněž o válce na Ukrajině a jejích dopadech na regionální a mezinárodní úrovni, zejména o humanitární situaci, přijímání uprchlíků a sociální a ekonomické krizi, uvedl server Vatican News.

"Naše dnešní setkání bylo lidsky blízké a rozhovor s ním (papežem Františkem) byl hluboký a inspirativní. Prožíváme těžké časy a lépe je zvládneme, když všichni ti, kteří to cítí stejně, budou otevřeni spolupráci a porozumění," napsala Čaputová na facebooku. "Jak dnes řekl Svatý otec ve svém poselství pro Slovensko - jednota je důležitější než konflikt," dodala a zveřejnila fotografie ze setkání.

Papež věnoval slovenské prezidentce bronzovou medaili s vyobrazením svatého Martina na koni, který se dělí s chudými o svůj plášť. Čaputová dostala také čtyři tištěné publikace.

Papež obdržel ručně vyráběné skleněné vánoční ozdoby z družstva Okrasa v Čadci a cukroví ze sociálního podniku v Bratislavě na proutěném podnose z chráněné dílny v Bardejově. František dostal také ilustrovanou knihu pro děti o papežovi a biografickou publikaci o Silvesteru Krčmérym, osobnosti slovenského katolického disentu v době komunismu.