reklama

"Hned po slibu, že bude dělat jen 'pozitivní kampaň', ji odpíchl Babiš otázkou, zda existuje ještě jedna země, kde mají za prezidenta komunistického rozvědčíka. To, že si kartu minulosti Babiš troufl vytáhnout s vlastní historií KSČ a StB, není obyčejná nehoráznost, ale především jasný signál strategie demobilizovat elektorát soupeře," uvedlo Sme. Babišovu taktiku označilo spíše za známku bezradnosti než sebevědomí.

Podle deníku zisk svého hnutí ANO v parlamentních volbách překročil Babiš nyní o půl milionu hlasů a kromě několika procent populisty, neúspěšného prezidentského kandidáta Jaroslava Bašty už nemá kde brát.

List Denník N napsal, že Babiš má šanci jen v podlé kampani a že ji odstartoval hned o první chvíle. "Matematika hovoří ve prospěch Pavla. Babiš má šanci, jen když ho voličům zprotiví. Očekává se proto špinavá kampaň. Koneckonců Babiš ji okamžitě začal ve svém projevu po oznámení výsledků prvního kola," uvedl list.

Dodal, že zatímco Babiš svou minulost popírá, Pavel dává veřejně najevo, že na tu svou není pyšný. "Zatímco z Babiše se stal typický příklad populistického politika, Pavel může být příkladem, že i bývalý komunista, který prošel katarzí, může být dobrým prezidentem demokratické země," soudí Denník N.

List Pravda napsal, že první kolo voleb se obešlo bez nečekaného zvratu. Z hlediska počtu získaných hlasů podle něj až krutě vyznívá volební neúspěch Danuše Nerudové, která výrazně zaostala za Pavlem a Babišem. "Navzdory neúspěchu, který zapáchá debaklem, by ovšem byla škoda, pokud by se Nerudová vytratila z veřejného života," uvedla Pravda. Za prvního vítěze voleb označil deník vysokou volební účast, která v prvním kole přesáhla 68 procent.