reklama

"Obě země podporujeme tvrdé sankce vůči Rusku. Je důležité udělat tu válku pro Rusko drahou, aby se mu nevyplatila, a (udělat) všechny kroky k odstrašení od dalších útoků," uvedla Čaputová.

"Vidíme rostoucí množství civilních obětí, zničená města a stále častější podezření z válečných zločinů, které nemohou zůstat bez odezvy," napsala prezidentka na sociální síti.

"Všichni si přejeme, aby na Ukrajině co nejdřív opět zavládl mír a stabilita a aby se náš soused co nejdřív začlenil i mezi členy Evropské unie," dodala. 

Podle Levitse je potřeba zastavit další postup Ruska v jeho tažení na Ukrajině a zabránit mu zvítězit ve válce. Podle něj by Ukrajina měla požádat o vytvoření zvláštního tribunálu, který by se zabýval zločiny spáchanými v této zemi během nynější ruské invaze.

Čaputová i Levits uvítali rozhodnutí o posílení východního křídla NATO. Alianční vojáci tak nově budou působit i na Slovensku, v Lotyšsku už NATO misi v rámci takzvané předsunuté přítomnosti má.

"Nečelíme bezprostřední hrozbě ze strany Ruska díky tomu, že nás chrání spolupráce s našimi spojenci v rámci aliance," řekla Čaputová.

Podle Levitse je posílení východního křídla NATO důkazem, že aliance je připravena a schopna bránit se. Lotyšský prezident se rovněž vyslovil pro zintenzivnění pomoci Ukrajině v souvislosti s ruskou invazí z 24. února.