Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko chce o dočasné ochraně svého nebe jednat i s Českem

Gripen, ilustrační fotografie.
Gripen, ilustrační fotografie.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Slovensko chce o dočasném zajištění ochrany svého vzdušného prostoru jednat vedle Polska také s Českou republikou. Informoval o tom dnes veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska. Po ruské invazi na Ukrajinu Bratislava začala připravovat předčasné ukončení provozu bitevníků ruské výroby MiG-29, objednané americké stíhačky země podle dostupných informací dostane až za dva roky.

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak už v dubnu při návštěvě Slovenska řekl, že polské stíhačky F-16 budou při ochraně slovenského vzdušného prostoru startovat ze základny v Polsku a pro případ potřeby budou letadla umístěna na Slovensku. Slovenské ministerstvo obrany nyní uvedlo, že s Polskem ve zmíněné záležitosti jednají experti a že podobná jednání úřad plánuje také s Českem.

Slovensko si před čtyřmi lety objednalo od Spojených států 14 kusů nejmodernější verze stíhaček F-16. Původně se počítalo s tím, že první stroje Bratislava dostane už letos a zbytek o rok později. Zpoždění dodávek slovenské ministerstvo obrany letos v březnu zdůvodnilo problémy se subdodávkami způsobené pandemií covidu-19 i nedostatkem čipů na světovém trhu.

Česká armáda má dlouholeté zkušenosti s ochranou nebe v zahraničí, do střežení vzdušného prostoru členských států NATO se zapojuje od roku 2009. Na začátku letošního dubna české gripeny převzaly dohled nad vzdušným prostorem pobaltských zemí.

Témata:  Slovensko Armáda České Republiky Gripen

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 12:20

Češi plýtvají potravinami. Neuvěříte, kolik kilogramů vychází na jednu osobu

Češi se v zásadě shodnou – plýtvání potravinami je problém. Realita však jejich deklarace staví do poněkud rozpačitého světla.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.