"Osoba při podezření na onemocnění postupovala korektně a v souladu s doporučeními projevy nepodcenila a iniciativně vyhledala lékaře, který s ohledem na klinické příznaky stanovil další vyšetření," uvedl úřad hlavního hygienika Slovenska v tiskové zprávě.

Bližší informace o nakažené osobě úřad nesdělil, uvedl pouze, že je ve věku od 20 do 59 let. Její blízké kontakty hygienici poučili ohledně sledování zdravotního stavu a nutnosti izolace pro případ, že se u nich vyskytnou příznaky opičích neštovic.

Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) minulý týden vyzvala evropské státy k naléhavému a koordinovanému postupu proti opičím neštovicím, když poukázala na silný nárůst výskytu této nemoci v Evropě v posledních týdnech. Nejvíce případů vykázala Británie. V Česku Státní zdravotní ústav v pondělí potvrdil devátý případ opičích neštovic.

Nemoc byla poprvé zaznamenána v Kongu v 70. letech 20. století a donedávna se vyskytovala hlavně v částech střední a západní Afriky. Letos se však začala šířit i v Evropě a USA. Podle agentury Reuters ohlásilo výskyt tohoto onemocnění přes 50 zemí, kde se choroba nevyskytuje endemicky. WHO eviduje přes 6000 potvrzených případů. Od začátku roku také registruje tři úmrtí v souvislosti s opičími neštovicemi, všechny v Africe, píše Reuters.

Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.