Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko má malér kvůli romským dětem. Brusel dokonce pohrozil soudem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Evropská komise (EK) vytkla Slovensku zařazování romských dětí do zvláštních škol a vyzvala Bratislavu, aby dodržovala evropská pravidla týkající se rovného zacházení. Slovensko má nyní podle EK dva měsíce na to, aby podniklo kroky k nápravě a komisi o nich informovalo, jinak se tento výkonný orgán Evropské unie obrátí na unijní soud.

Komise ve svém čtvrtečním prohlášení připomněla, že unijní směrnice zakazuje diskriminaci na základě rasového nebo etnického původu v mnoha oblastech, včetně vzdělávání. "Na Slovensku je však neúměrně vysoký podíl romských dětí umisťován do zvláštních škol nebo tříd pro děti s mentálním postižením," uvedla EK.

Další forma vytlačování na okraj společnosti podle ní spočívá v tom, že i při běžném vzdělávání jsou romské děti umisťovány do oddělených tříd či škol pouze pro Romy.

Komise proto do Bratislavy zaslala takzvané odůvodněné stanovisko se žádostí o zajištění souladu s právem EU, což je další krok formálního řízení o nesplnění povinnosti. První fáze byl dopis z roku 2015 s výzvou k zaslání dalších informací.

Slovensko po něm podle EK přijalo několik opatření, která mají tento problém řešit. "Komise však po (jejich) pečlivém posouzení a kontrole situace na místě dospěla k závěru, že k vyřešení problému nepostačují. Diskriminace ve školách na základě etnického původu je i nadále závažným problémem," uvedla komise.

Bratislava má nyní dva měsíce na odpověď a přijetí příslušných opatření. Pokud tak neučiní, může se komise rozhodnout, že věc předloží Soudnímu dvoru EU.

Témata:  romové Slovensko Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy