Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko má malér kvůli romským dětem. Brusel dokonce pohrozil soudem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Evropská komise (EK) vytkla Slovensku zařazování romských dětí do zvláštních škol a vyzvala Bratislavu, aby dodržovala evropská pravidla týkající se rovného zacházení. Slovensko má nyní podle EK dva měsíce na to, aby podniklo kroky k nápravě a komisi o nich informovalo, jinak se tento výkonný orgán Evropské unie obrátí na unijní soud.

Komise ve svém čtvrtečním prohlášení připomněla, že unijní směrnice zakazuje diskriminaci na základě rasového nebo etnického původu v mnoha oblastech, včetně vzdělávání. "Na Slovensku je však neúměrně vysoký podíl romských dětí umisťován do zvláštních škol nebo tříd pro děti s mentálním postižením," uvedla EK.

Další forma vytlačování na okraj společnosti podle ní spočívá v tom, že i při běžném vzdělávání jsou romské děti umisťovány do oddělených tříd či škol pouze pro Romy.

Komise proto do Bratislavy zaslala takzvané odůvodněné stanovisko se žádostí o zajištění souladu s právem EU, což je další krok formálního řízení o nesplnění povinnosti. První fáze byl dopis z roku 2015 s výzvou k zaslání dalších informací.

Slovensko po něm podle EK přijalo několik opatření, která mají tento problém řešit. "Komise však po (jejich) pečlivém posouzení a kontrole situace na místě dospěla k závěru, že k vyřešení problému nepostačují. Diskriminace ve školách na základě etnického původu je i nadále závažným problémem," uvedla komise.

Bratislava má nyní dva měsíce na odpověď a přijetí příslušných opatření. Pokud tak neučiní, může se komise rozhodnout, že věc předloží Soudnímu dvoru EU.

Témata:  romové Slovensko Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy