reklama

"Druhá vlna koronaviru zasáhla Slovensko výrazněji než první vlna. Výsledkem byla vážnější pandemická situace," řekl Gröhling.

Loni v říjnu Slovensko kvůli šíření koronavirové infekce uzavřelo střední školy, žáci přestoupili na distanční formu výuky. Letos v únoru úřady sice umožnily otevření středních škol pro žáky posledních ročníků, do lavic se ale podle tisku vrátila jen část z nich.

Podle Gröhlinga žáci, kteří nebudou spokojeni s hodnocením podle průměru známek, mohou požádat o absolvování klasické maturitní zkoušky. Loni tuto možnost využilo méně než procento maturantů.

Slovenský ministr školství uvedl, že oznámení ohledně rušení maturit učinil už nyní, aby s ohledem na vládní krizi nezůstali maturanti v patové situaci. Gröhlinga nominovala na funkci ministra menší koaliční strana Svoboda a solidarita, která pohrozila odchodem z vlády, pokud premiér Igor Matovič nepodá demisi. Matovič sice už vyjádřil ochotu rezignovat, žádá od koalice ale splnění několika podmínek, včetně personálních.

Český ministr školství Robert Plaga dříve v tomto měsíci oznámil, že maturanti v Česku letos nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Termíny maturit se posunou.

reklama