reklama

"Na internetu se v poslední době šíří mnohé nepravdivé zprávy, které zpochybňují existenci a závažnost onemocnění covid-19 či nošení roušky a další opatření. V zájmu ochrany svého zdraví, jakož i zdraví svých blízkých, je rozumné spolehnout se na důvěryhodné zdroje informací a nikoliv na dezinformátory na sociálních sítích," uvedlo ministerstvo vnitra. Přidalo také odkaz na oficiální vládní zdroje či policejní stránku.

Policie zase popřela například informace na sociální síti, že policejní ředitel vydal příkaz policistům, aby nedávali pokuty za nošení roušek. To je od začátku října na Slovensku povinné až na výjimky také v exteriérech. Policie přidala informace o počtu zjištěných přestupků kvůli nenošení roušek. Varovala také před informacemi, že při symptomech koronaviru třeba pít teplou vodu s citronem. Ministerstvo zdravotnictví zase na sociální síti zveřejnilo důvody, kvůli kterým nelze covid-19 označovat za banální nemoc.

"Možná si dezinformátoři neuvědomují, že počet obětí na Slovensku (...) nepočítáme v stovkách i díky přijatým opatřením. Chápeme, že občané jsou již unaveni z pandemie a z přijímaných opatření. Ovšem jen zodpovědným přístupem se nám podaří omezit dalšímu šíření onemocnění," napsalo ministerstvo vnitra. Karanténní opatření Bratislava dříve zpřísnila v reakci na rekordní denní přírůstky potvrzených nových případů nákazy koronavirem.

Většina předních slovenských politiků opakovaně vybídla obyvatele země k disciplíně v souvislosti s dodržováním nařízených omezení. Otevřeně proti nošení roušek z parlamentních stran vystupují zástupci krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.