Bratislava souhlasila s přistoupením dvou severských zemí do Severoatlantické aliance mezi posledními v NATO. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě ještě chybí souhlas Maďarska a Turecka.

"Vstup Finska a Švédska do NATO je logickou reakcí na agresi Ruska vůči Ukrajině. Obě země chápou, že nejvyšší bezpečnostní záruky jim může nabídnout jen Severoatlantická aliance. Společně budeme silnější, zvýší se naše schopnost odstrašit od agrese a pro případ potřeby bránit alianční území," uvedl po hlasování sněmovny slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer.

Slovenská vláda souhlasila se vstupem Finska a Švédska do NATO už v červenci. Slovenská sněmovna měla během léta tradiční přestávku v jednání. Před dvěma týdny pak opozice pomocí obstrukce zablokovala jednání sněmovny, ve které vláda přišla o většinu. Začátek probíhající schůze parlamentu byl o týden odložen.

V Česku Sněmovna i Senát souhlasily se vstupem Finska a Švédska do NATO už v srpnu, prezident Miloš Zeman pak příslušné ratifikační listiny podepsal v poslední srpnový den.