reklama

Vláda podle STA v pátek večer oznámila, že zrušila povinnost určených skupin osob předložit při vstupu do Slovinska nejvýše sedm dní starý negativní test na koronavirus. To se týká občanů zemí EU, v nichž je epidemická situace lepší než ve Slovinsku. Češi vzhledem k tomu, že v ČR je situace horší než ve Slovinsku, negativní test potřebují nadále, stejně jako Španělé a Portugalci.

Ministr hospodářství Zdravko Počivalšek podle Reuters sdělil, že příští týden bude povoleno opětné otevření skiareálů, obchodů a provozoven služeb s velikostí do 400 metrů čtverečních. Toto uvolnění ovšem bude provázet povinné týdenní testování zaměstnanců.

Ve Slovinsku, které má kolem dvou milionů obyvatel, platí přísná omezující opatření proti koronaviru od října. V posledních dnech se tempo šíření infekce zpomalilo. V lednu byl denní průměr kolem 1500 nakažených, dnes ministerstvo zdravotnictví informovalo, že v pátek přibylo 990 nově potvrzených případů nákazy a úmrtí 18 dalších pacientů s nemocí covid-19. Vládě, ostře kritizované kvůli dlouhotrvajícím omezením, jež mají ničivý dopad na ekonomiku, to umožnilo nyní část opatření zmírnit.

reklama