EU potřebuje od Slovinska dostat odhad škod, povodněmi zasažená země dále může požádat o půjčku ve výši až 2,7 miliardy eur z programu na obnovu. Možností je také změna plánů na využití prostředků z kohezních fondů.

"Slovinsko je známé jako slunná strana Alp, ale za jediný den se vaše idylická krajina proměnila v peklo plné vody a bahna," řekla dnes von der Leyenová slovinským zákonodárcům. "Je to národní a evropská tragédie," dodala. Šéfka Evropské komise rovněž vyzdvihla koordinaci záchranných prací i osm členských států unie, které poskytly na pomoc svou techniku.

Například Česko poslalo do povodněmi postižené země těžké mostové soupravy. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí informoval o nabídce tří souprav, které se dají vystavět jako náhrada za stržené či poškozené mosty. Hasiči rovněž sdělili, že nabízejí na pomoc vrtulníky Black Hawk pro přepravu humanitární pomoci.

Česko vyjádřilo solidaritu se Slovinskem už v neděli prostřednictvím ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). "V myšlenkách jsem s rodinami a přáteli obětí," napsal šéf české diplomacie. Záplavy nepřežily nejméně čtyři lidé.

Ničivou sílu povodní už o víkendu zhodnotil premiér Robert Golob. "Tohle je nejhorší přírodní katastrofa v nedávné historii Slovinska, zasáhla dvě třetiny země," poznamenal a výši škod odhadl na nejméně 500 milionů eur.