Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí informoval o nabídce tří souprav, které se dají vystavět jako náhrada za stržené či poškozené mosty. "Jejich přepravu by zajistil Záchranný útvar hasičů pozemní cestou. Čekáme na akceptaci naší nabídky a vše připravujeme tak, abychom mohli vypravit pomoc v co nejkratší době," uvedl na sociální síti X.

Hasiči rovněž sdělili, že nabízejí na pomoc vrtulníky Black Hawk pro přepravu humanitární pomoci. "Celý den jsme jednali o nasazení s Evropskou komisí a Slovinskem, v tuto chvíli zatím naší nabídky nevyužijí. Stále jsme připraveni pomoci," napsal sbor v pondělí večer.

Česko vyjádřilo solidaritu se Slovinskem už v neděli prostřednictvím ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). "V myšlenkách jsem s rodinami a přáteli obětí," napsal šéf české diplomacie. Záplavy nepřežily nejméně čtyři lidé.

Situace ve Slovinsku se postupně uklidňuje, takže začal úklid zatopených území a sčítání škod, uvedl zpravodajský server 24ur. V postižené oblasti pomáhají vrtulníky ze zahraničí. Tisíce lidí jsou bez pitné vody, dochází také k výpadkům elektřiny.

Ničivou sílu povodní už o víkendu zhodnotil premiér Robert Golob. "Tohle je nejhorší přírodní katastrofa v nedávné historii Slovinska, zasáhla dvě třetiny země," poznamenal a výši škod odhadl na nejméně 500 milionů eur.