reklama

Komplikacím spojeným s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo dalších 94 pacientů. Smrtelná bilance se přiblížila hranici pěti tisíc, přesně činí 4987.

Nizozemský Národní ústav pro veřejné zdraví (RIVM) ale varoval, že skutečná bilance bude vyšší, neboť v oficiální statistice jsou zahrnuty jen potvrzené případy a ne všechny podezřelé případy jsou testovány.

Oficiální počty infikovaných a nakažených jsou v Nizozemsku v posledních dnech výrazně nižší oproti předchozím týdnům a tak se v zemi spekuluje o možnosti uvolnění protikoronavirových opatření. V jejich rámci jsou například od 15. března uzavřeny restaurace, bary a jiná zařízení umožňující soustředění většího počtu osob.

Omezení má platit do 19. května a premiér Mark Rutte již dal najevo, že návrat k předchozímu stavu zatím nebude možný.

Pokud by se restaurace a podobné podniky měly otevřít, musely by patrně kromě řady hygienických opatření splnit podmínku udržení vzdálenosti mezi zákazníky a zaměstnanci minimálně půldruhého metru, aby se předešlo nové vlně infekce.

V Británii zemřelo za 24 hodin dalších 621 lidí s onemocněním covid-19. V zemi s 66 miliony obyvatel je už celkem evidováno 28.131 obětí koronaviru. Oznámil to dnes podle agentury Reuters britský ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick. Nárůst počtu obětí je nižší než předchozí den, kdy úřady hlásily dalších 739 mrtvých. Jenom v anglických nemocnicích zemřelo podle poslední denní bilance 370 nakažených.

Británie tak v počtu zemřelých dohání nejhůře zasaženou evropskou zemi Itálii, která do pátku hlásila 28.236 obětí. "Z lidí s pozitivním testem na koronavirus bohužel dosud zemřelo 28.131," konstatoval Jenrick na briefingu v Downing Street.

Dohromady Británie dosud zaznamenala 182.260 potvrzených případů nákazy, což je o 4806 více, než kolik hlásila v pátek. Mezi nakaženými, navíc s těžkým průběhem nemoci, byl i britský premiér Boris Johnson.

Nejhůře zasaženou oblastí Británie je Anglie. Jenom v místních nemocnicích za poslední den zemřelo dalších 370 nakažených; dohromady už 20.853.

reklama