Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smrtící koronavirus děsí celý svět. Bude vyhlášen zdravotní stav nouze?

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Šíření nového typu koronaviru splňuje podmínky k tomu, aby Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. S odvoláním na diplomatické a zdravotnické zdroje to dnes napsala agentura Reuters. WHO se snaží zajistit, aby Čína podávala průběžně přesné informace o šíření viru, a zároveň dodávat vědecky podložené argumenty světovému společenství. V minulosti organizace vyhlásila globální stav zdravotní nouze v pěti případech, mezi nimiž bylo také období epidemie eboly v Kongu.

O takovém opatření se rozhoduje obezřetně, protože to může znamenat značné omezení pro země, kde se nemoc vyskytuje, v podobě dopravních nebo obchodních restrikcí s následným dopadem na ekonomiku, připomněla agentura.

Better safe than sorry. #coronavirus #ไวรัสโคโรน่าสายพันธุ์ใหม่2019 pic.twitter.com/UveneAikyC

— Dear Farang (@dearfarang) January 29, 2020

WHO odmítla vyhlásit obecný stav ohrožení v případě současného koronaviru minulý týden dvakrát, ale členové krizového štábu byli názorově rozděleni půl na půl.

Jeden z diplomatů v Ženevě řekl, že pro nevyhlášení svědčil argument, že zatím nejsou úmrtí mimo Čínu a že v době rozhodování nebyly známy případy přenosu z člověka na člověka v cizině. To se ale od té doby změnilo a případy přenosu mezi lidmi jsou hlášeny z Německa, Vietnamu, Tchaj-wanu i Japonska.

Doktor Lawrence Gostin z Georgetownské univerzity si myslí, že WHO bude muset nakonec stav obecného ohrožení vyhlásit.

Čínský odborník na respirační onemocnění Čung Nan-šan ale řekl v rozhvoru s agenturou Nová Čína, že podle jeho názoru přibližně za týden nebo deset dní onemocnění dosáhne vrcholu a potom výskyt nových případů opadne.

V Pekingu je renovována nemocnice, která byla v roce 2003 postavena pro pacienty nakažené koronavirem SARS, a podobná je rychle budována v epicentru nynější nákazy, ve Wu-chanu.

Podle nejnovějších údajů je novým koronavirem nakaženo v Číně přes 5900 lidí, což je víc než počet případů nákazy virem SARS, kterých bylo v roce 2003 v Číně něco přes 5300. Počtem mrtvých byl ale SARS ničivější - celkově na světě usmrtil 770 lidí a z toho v Číně přes 340.

Nový koronavirus má zatím na kontě životy 132 lidí, všechny případy připadají na Čínu. Počet nakažených v cizině se zatím počítá v řádu desítek. Svůj první případ dnes ohlásily Spojené arabské emiráty, kde onemocněl nejméně jeden člen rodiny, jež se vrátila z Wu-chanu. Jde také o první případ nemocného v blízkovýchodní oblasti.

Témata:  Čína WHO koronavirus (coronavirus) COVID-19

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 8:33

Nevídané počasí evidují i v zámoří. Mexiko spaluje extrémní vedro

V hlavním městě Mexika naměřili v pondělí rekordně vysoké teploty, které dosahovaly až 34,2 stupňů Celsia, uvedl šéf tamní státní komise pro vodu Germán Martínez Santoyo na sociální síti X.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Srbsko se vzdává Ruska. Přibližuje se k NATO

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.