Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šojgu hovořil o rozvoji ruských jaderných sil a o "testování" vojsk na Ukrajině

Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Foto: mil.ru

Ruská armáda testuje na Ukrajině nové způsoby využití raketových a dělostřeleckých vojsk, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Rusko se kromě toho chystá zdokonalit infrastrukturu pro své jaderné síly, takzvaná raketová vojska strategického určení (RVSN), která chce vybavit novými raketovými komplexy, prohlásil na schůzi vedení ministerstva obrany Šojgu. Ministr ohlásil zvýšení obranných zakázek v příštím roce o 50 procent.

Raketové síly a dělostřelectvo jsou podle ministra jedním ze základů úspěchu na bojišti. "Během speciální operace se testují nové způsoby jejich využití," řekl. Speciální vojenskou operací nazývá Rusko svoji válku proti Ukrajině. Šojgu konkrétně zmínil uplatnění dronů, nových a perspektivních typů zbraní a také zdokonalování protibaterijní palby při umlčování nepřátelského dělostřelectva.

Šojgu podle agentury Reuters v televizi uvedl, že protibaterijní palbu se podařilo zlepšit použitím raketometů dalekého dosahu Tornado-S a vysoce výkonných děl Malka, umožňujících účinně zasahovat nepřátelské raketomety a děla.

Podle agentury TASS ruský ministr hovořil o ruských raketových a dělostřeleckých vojskách (RViA), která používají i jaderné prostředky.

"V dané chvíli je v pěti jednotkách raketových vojsk strategického určení zajištěna výstavba infrastruktury sloužící pro rozmístění nových raketových komplexů," uvedl Šojgu. Doplnil, že právě na výstavbu "v zájmu strategických jaderných sil" bude kladen důraz při plánování projektů na rok 2023.

Státní zakázky ve sféře obrany se příští rok podle ministra zvýší prakticky o 50 procent, což umožní vybavit vojska sloužící ve stálé bojové pohotovosti moderními zbraněmi a technikou ze 97 procent. "Přijatá opatření umožní splnit státní obranné zakázky nejméně z 99 procent," prohlásil.

Rusko má největší zásoby jaderných zbraní na světě s téměř 6000 hlavicemi, upozornila agentura Reuters a připomněla, že ruský prezident Vladimir Putin svým pokusem anektovat čtyři ukrajinské oblasti umístil tato území "pod jaderný deštník" Moskvy. Putin varoval, že je připraven bránit "územní celistvost" Ruska všemi dostupnými prostředky. Spojené státy uvedly, že varovaly Rusko před následky jakéhokoli použití jaderných zbraní.

Rusko a Spojené státy měly tento týden jednat v Káhiře o stávající smlouvě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Ale Moskva schůzku odložila a obviňuje Spojené státy z "toxicky protiruského chování" a ze snahy manipulovat touto dohodou ve svůj prospěch, dodal Reuters.

Upozornil také, že konflikt na Ukrajině je zřejmě nejkrvavější v Evropě od konce druhé světové války, vyžádal si desítky tisíc životů na obou stranách a zvýšil obavy z rozpoutání mnohem většího konfliktu mezi Severoatlantickou aliancí, vedenou USA, a Ruskem.

Témata:  Sergej Šojgu Ruská armáda válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.