Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud EU: Facebooku lze nařídit smazat urážlivé příspěvky napříč sítí

Facebook
Facebook
Foto: Pixabay

Soudy v Evropské unii mohou společnosti Facebook nařídit, aby napříč svou sociální sítí po celém světě smazala takové příspěvky uživatelů, které jsou v rozporu se zákonem. Týká se to i urážlivých komentářů podobných původnímu příspěvku. Dnes o tom rozhodl Soudní dvůr Evropské unie.

Soud se zabýval případem bývalé předsedkyně rakouských Zelených Evy Glawischnigové-Pieszczekové. Ta se domáhala, aby Facebook odstranil příspěvek, který ji podle rakouského soudního rozsudku urážel a očerňoval a který mohl vidět každý uživatel této sociální sítě.

Šlo o článek týkající se sociální pomoci pro uprchlíky, který na svém soukromém profilu na facebooku sdílel jistý člověk a zveřejnil k němu pro někdejší političku Zelených urážlivý komentář, k němuž své hanlivé poznámky posléze přidali i další diskutující. Glawischnigovou-Pieszczekovou nazvali třeba "mizernou zrádkyní".

Po americkém koncernu politička chtěla, aby napříč sítí odstranil původní hanlivý komentář i jinak formulované, ale stejně vyznívající urážky. Po rozsudku soudu nižší instance Facebook zablokoval přístup k původnímu příspěvku v Rakousku. Nejvyšší rakouský soud se pak zabýval otázkou, jak a v jaké podobě má v celosvětovém měřítku postupovat Facebook a obrátil se při tom na Soudní dvůr Evropské unie.

Podle dnešního verdiktu unijního soudu společnosti jako Facebook podle unijní směrnice o elektronickém obchodu nenesou odpovědnost za informace, které na ně uživatelé ukládají, pokud se Facebook nedozvěděl, že jsou v rozporu se zákonem. To však nebrání tomu, aby Facebook dostal nařízeno ukončit protiprávní jednání a takové informace odstranit nebo zamezit v přístupu k nim. Poznámky s rovnocenným obsahem, jako ta původní, jí musejí být ovšem natolik podobné, aby je dokázaly rozpoznat a vyfiltrovat automatické vyhledávací nástroje a Facebook je nemusel samostatně posuzovat.

Právní zástupkyně Glawischnigové-Pieszczekové dnešní rozsudek podle agentury APA označila za "milník v boji proti nenávisti" na internetu. Agentura AP uvedla, že verdikt je považovaný za prohru Facebooku, protože může zvýšit jeho odpovědnost za to, co se na internetu objevuje.

Facebook je k dnešnímu rozsudku kritický. Americká společnost tvrdí, že ohrožuje už dlouho platnou zásadu, podle níž jedna země svůj výklad svobody slova nesmí vnucovat jiné zemi. Také prý otvírá dveře k tomu, že firmy budou nuceny k aktivnímu dohledu nad obsahem internetu a jeho interpretaci. "Tento rozsudek vzbuzuje kritické otázky ohledně svobody slova," řekla podle agentury DPA mluvčí Facebooku. Uvedla, že už nyní existují pravidla, která upravují, co uživatelé na platformě smí dělat a co ne.

Témata:  Facebook internet Soudní dvůr EU EU sociální sítě

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy