"Ukrajinská suverenita, územní celistvost a nezávislost musí být ochráněny. Ruskou invazi na Ukrajinu silně odsuzujeme jako porušení Charty Spojených národů," uvedl mluvčí jihokorejské diplomacie.

Turecko neakceptuje rozhodnutí Ruska anektovat Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast Ukrajiny, uvedla média s odvoláním na prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.

"Turecko neuznalo ruskou anexi Krymu na základě nelegitimního referenda, konaného v roce 2014, a pokaždé zdůrazňovalo svou pevnou podporu územní celistvosti, nezávislosti a svrchovanosti Ukrajiny. V souladu s tímto postojem, který jsme zaujali v roce 2014, odmítáme ruské rozhodnutí anektovat Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast Ukrajiny. Turecko nemůže akceptovat toto rozhodnutí, které je vážným porušením platných zásad mezinárodního práva," uvedla turecká diplomacie. Ankara se zároveň znovu vyslovila pro ukončení války na Ukrajině spravedlivým mírem, kterého bude dosaženo jednáním.

Turecko, které je členem NATO, se od únorového zahájení ruské invaze na Ukrajinu snaží o vyváženou diplomacii. Ankara se staví proti západním sankcím proti Rusku a udržuje blízké vztahy s Moskvou i s Kyjevem. Ruskou invazi nicméně Turecko odsoudilo a poskytlo Ukrajině bojové drony, poznamenala agentura Reuters.

Anexi samozvaných lidových republik Doněcké a Luhanské na východě Ukrajiny a Chersonské oblasti a Záporožské oblasti na jihu země v pátek stvrdil podpisem ruský prezident Vladimir Putin. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto čtyř regionů, které Rusko částečně ovládá či okupuje. Dokumenty následně dostal k posouzení ruský ústavní soud. Poté mají anexi potvrdit obě komory ruského parlamentu, které se chystají učinit tento krok příští týden.