reklama

Svátek Tří králů je pro Španěly velmi významný a těší se na něj zejména děti, které večer před svátkem připadajícím na 6. ledna dostávají sladkosti a také dárky. Průvody s králi Kašparem, Melicharem a Baltazarem jedoucími na velbloudech bývají tradičně velkolepé, organizátoři ale už od loňska počítali s variantou, že kvůli pandemii covidu-19 se nebudou smět uskutečnit v obvyklé podobě, a měli tedy čas vymyslet alternativní scénář.

"Je to tradiční veselice a velká událost pro rodiny, opravdu velkolepá akce se světly, tancem a alegorickými vozy, kterou chce vidět každý," říká Esteve Carames, pořadatel tříkrálového průvodu v Barceloně, který každoročně na hlavní městskou promenádu přitáhne až 700.000 lidí. Letos bude promenáda prázdná a děti uvidí příjezd Tří králů na lodi do přístavu on-line. Nepřijdou ani o průvod, který organizátoři natočili v předstihu.

Také v Madridu se tříkrálová slavnost bude přenášet živě z prázdného kulturního centra, následovat bude ohňostroj. "Je to ta nejmagičtější noc v roce a my jsme chtěli, aby město to kouzlo pocítilo," řekla Andrea Levyová, která za akci zodpovídá.

Trochu odlišný přístup zvolila jihošpanělská Granada, kde Tři králové budou v ulicích přece jen k vidění naživo. Městem budou hodiny bez přestávky kroužit na pódiu vytvořeném z horního patra vyhlídkového autobusu.

Kvůli koronaviru musí Španělsko i letos počítat s chudším kulturním kalendářem a už nyní se preventivně ruší některé oblíbené lidové slavnosti. Například Sevilla už před koncem loňského roku oznámila, že se nebudou konat tradiční velikonoční procesí, která každoročně navštíví desítky tisíc místních i turistů.

Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, už se virem SARS-CoV-2 nakazily bezmála dva miliony lidí, více než 51.000 z nich zemřelo.

reklama