Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělské děti kvůli epidemii koronaviru přijdou o průvody Tří králů

Španělsko, Madrid
Španělsko, Madrid
Foto: Pixabay

Španělsko letos musí kvůli pandemii covidu-19 hledat způsoby, jak dětem zpestřit napjatě očekávanou tříkrálovou nadílku, kterou nemohou provázet oblíbené průvody s hudbou, tancem a kostýmy. Přivítání Tří králů obvykle do ulic velkých španělských měst láká miliony lidí, ti ale letos musejí kvůli restrikcím zůstat doma. Mnohde se rozhodli uspořádat tradiční oslavy alespoň on-line, jinde je kreativně zorganizovali tak, aby pravidla neporušili, napsala agentura AFP.

Svátek Tří králů je pro Španěly velmi významný a těší se na něj zejména děti, které večer před svátkem připadajícím na 6. ledna dostávají sladkosti a také dárky. Průvody s králi Kašparem, Melicharem a Baltazarem jedoucími na velbloudech bývají tradičně velkolepé, organizátoři ale už od loňska počítali s variantou, že kvůli pandemii covidu-19 se nebudou smět uskutečnit v obvyklé podobě, a měli tedy čas vymyslet alternativní scénář.

"Je to tradiční veselice a velká událost pro rodiny, opravdu velkolepá akce se světly, tancem a alegorickými vozy, kterou chce vidět každý," říká Esteve Carames, pořadatel tříkrálového průvodu v Barceloně, který každoročně na hlavní městskou promenádu přitáhne až 700.000 lidí. Letos bude promenáda prázdná a děti uvidí příjezd Tří králů na lodi do přístavu on-line. Nepřijdou ani o průvod, který organizátoři natočili v předstihu.

Také v Madridu se tříkrálová slavnost bude přenášet živě z prázdného kulturního centra, následovat bude ohňostroj. "Je to ta nejmagičtější noc v roce a my jsme chtěli, aby město to kouzlo pocítilo," řekla Andrea Levyová, která za akci zodpovídá.

Trochu odlišný přístup zvolila jihošpanělská Granada, kde Tři králové budou v ulicích přece jen k vidění naživo. Městem budou hodiny bez přestávky kroužit na pódiu vytvořeném z horního patra vyhlídkového autobusu.

Kvůli koronaviru musí Španělsko i letos počítat s chudším kulturním kalendářem a už nyní se preventivně ruší některé oblíbené lidové slavnosti. Například Sevilla už před koncem loňského roku oznámila, že se nebudou konat tradiční velikonoční procesí, která každoročně navštíví desítky tisíc místních i turistů.

Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, už se virem SARS-CoV-2 nakazily bezmála dva miliony lidí, více než 51.000 z nich zemřelo.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Španělsko děti

Související

Aktuálně se děje

3:00

Počasí v Česku už ovlivňuje Caetano. Meteorologové popsali, co způsobí

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy