reklama

Pro byla těsná většina 179 zákonodárců ve sněmovně o 350 členech, proti hlasovalo 171 poslanců. Sánchez si premiérský post zajistil uzavřením dohody s levicovou aliancí Sumar a se dvěma katalánskými separatistickými stranami, jimž přislíbil amnesii pro aktivisty za nezávislost Katalánska, uvedl server Euronews.

Ve Španělsku tak končí povolební patová situace po červencových volbách, jejichž vítězem byla Lidová strana, které věřila v zisk většiny společně s krajně pravicovou stranou Vox. Jejím představitelům se však důvěru parlamentu získat nepodařilo, lidovci proto budou pokračovat v opozici.

Lidovecký lídr Alberto Núňez Feijóo přitom sliboval voličům, že zvrátí řadu reforem Sánchezovy vlády. Například mířil na legislativu, která ulehčila změnu pohlaví. Posvítit si chtěl i na nové potratové zákony či problematiku eutanazie.

Jednapadesátiletý Sánchez vedl od roku 2020 první španělskou moderní koaliční vládu se stranou Unidas Podemos. Kabinet zemi provedl pandemií a dopady ruské agrese vůči sousední Ukrajině. Ve Španělsku navíc došlo ke snížení nezaměstnanosti a značnému ekonomickému růstu.