DW uvedla, že první povolební odhady naznačují, že by Lidová strana mohla získat většinu společně s krajně pravicovou stranou Vox. Dva průzkumy shodně přidělily lidovcům 150 mandátů, jejich potenciální koaliční partner skončil s 27, respektive 31 křesly. Současná levicová koalice v čele se socialisty by měla 150 poslanců z celkových 350.

Premiér Pedro Sánchez, který je ve funkci od roku 2018, dnes odvolil v Madridu a vyzval občany k velké volební účasti. Doufal, že sociální reformy jeho vlády a dobrý výkon španělské ekonomiky mu pomohou získat dostatečnou podporu, aby mohl pokračovat v čele kabinetu. Jeho socialisté ovšem podle průzkumů zaostávali za konzervativními lidovci.

Jejich lídr Alberto Núňez Feijóo vzbudil během kampaně kontroverze, když zpochybnil korespondenční volbu. Navíc hrozí, že pokud by chtěl vládnout, bude se muset kvůli získání většiny spolehnout na podporu strany Vox, která by byla prvním krajně pravicovým subjektem ve vládě od konce diktatury generála Franca, připomíná BBC.

Jednapadesátiletý Sánchez vedl od roku 2020 první španělskou moderní koaliční vládu se stranou Unidas Podemos. Kabinet zemi provedl pandemií a dopady ruské agrese vůči sousední Ukrajině. Ve Španělsku navíc došlo ke snížení nezaměstnanosti a značnému ekonomickému růstu.

O deset let starší Feijóo řekl, že pokud bude zvolen, plánuje zvrátit řadu reforem Sánchezovy vlády. Například jde o legislativu, která ulehčila změnu pohlaví. Posvítit si chce i na nové potratové zákony či problematiku eutanazie.