"Výrazně posílíme naši přítomnost v bojové jednotce v Rumunsku, a to o 250 vojáků, a také povedeme bojovou jednotku na Slovensku, kam vyšleme vojáky poprvé, a to v celkovém počtu 700," řekl španělský premiér Pedro Sánchez na tiskové konferenci ve Vilniusu, kde se konal dvoudenní summit NATO. Jednotka u našich východních sousedů se tak stane největší španělskou v zahraničí.

Mnohonárodní bojové uskupení NATO o velikosti 1100 vojáků vzniklo v reakci na ruskou invazi a velí mu příslušníci české armády. K jejich kolegům patří Němci, Slovinci či Američané. Prezident Petr Pavel už dříve uvedl, že velení by do budoucna mohlo být sdíleno se Španělskem.

Slovenská hlava státu Zuzana Čaputová tvrdí, že v uskupení nově budou mít hlavní slovo nové posily. "Španělsko se v rámci už existujícího mandátu, schváleného naším parlamentem, rozhodl poslat v příštím roce na Slovensko své jednotky a postupně nahradit vůdčí pozici České republiky," napsala na facebooku.

Madrid posílá také dalších 250 armádních příslušníků do Rumunska, kde už od roku 2021 působí jednotka španělského letectva o čtyřech desítkách členů.