Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

COP29: Počasí zabilo ve Španělsku stovky lidí. Sánchez se obul do států, které popírají realitu

COP29
COP29
Foto: COP29.az

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Sánchez zdůraznil, že současný okamžik je pro lidstvo klíčový, ale mnoho vlád váhá, nebo dokonce odvrací zrak, místo aby zrychlily tempo nezbytných opatření. Tento stav, kdy někteří politici popírají skutečnost nebo zpomalují změny, podle něj nelze tolerovat, protože následky budou bolestivé pro všechny.

V návaznosti na nedávné záplavy ve Španělsku volal premiér po „drastických opatřeních“. Podle něj je nezbytné provést dekarbonizaci, přizpůsobit infrastrukturu a města a transformovat ekonomiku směrem k udržitelnosti. Vysvětlil, že zelená agenda není o omezení hospodářského růstu, ale o jeho zodpovědném a spravedlivém přístupu, který by respektoval planetu. „Můžeme růst spravedlivě a zároveň chránit planetu,“ řekl a vyzval lidi, aby se nenechali ovlivnit těmi, kteří tvrdí, že je to nemožné.

Sánchez rovněž upozornil, že prvním terčem klimatických krizí budou střední a dělnické vrstvy, což ilustroval příkladem města Valencie, které bylo obzvláště tvrdě zasaženo posledními záplavami. Podle něj je nutné pomáhat obětem klimatických katastrof a zajistit, aby se podobné události již neopakovaly. Na španělském příkladu ukazuje, že změna klimatu nemá jen environmentální, ale i sociální rozměr.

Po Sánchezově projevu vystoupila premiérka Barbadosu Mia Mottley, která podtrhla globální klimatickou krizi a naléhavost situace. „Jsme uprostřed klimatické krize, nacházíme se v období extrémů,“ prohlásila. Každodenní extrémní projevy počasí podle ní dokazují, že lidstvo a planeta spějí ke katastrofě. Mottley zdůraznila, že současná situace vyžaduje vážný závazek na této konferenci v podobě nových kolektivních a kvantifikovaných cílů, které mají přispět k mitigaci dopadů, adaptaci a pokrytí ztrát způsobených klimatickými změnami.

Mottley navrhla sedmibodový plán, který by měl obsahovat opatření ke změně současného vývoje. Tento plán zahrnuje navýšení finančních prostředků na projekty adaptace a mitigace, ale také zajištění spravedlivého financování pro zasažené oblasti. Uvedla, že finanční podpora musí být zaměřena na ty nejzranitelnější, mezi něž patří i ostrovní státy jako Barbados, které jsou devastovány přírodními katastrofami, jako byl nedávný hurikán Beryl.

Na příkladu Barbadosu Mottley upozornila na devastující dopady, které mají hurikány a jiné extrémní jevy na malé ostrovní státy. To, co pro některé země znamená vlnu tepla či silný vítr, je pro ostrovy otázkou existence. Tyto země se dostávají do přímého ohrožení kvůli stoupající hladině moří a zhoršujícím se podmínkám, které jsou důsledkem klimatické změny.

Oba lídři se ve svých projevech shodli na tom, že současná krize vyžaduje větší soudržnost a globální solidaritu. Sánchez i Mottley volají po tom, aby země s větší odpovědností za znečišťování planety převzaly větší finanční a morální zodpovědnost. Tento apel na spolupráci ukazuje, že klimatická změna je problémem, který může být vyřešen jen kolektivně.

Konference COP29 se stává klíčovým okamžikem, který rozhodne o tom, zda světoví lídři skutečně přistoupí k zodpovědné klimatické politice a podpoří udržitelný rozvoj. Příběhy Španělska a Barbadosu ukazují, jak drasticky klimatická změna ovlivňuje lidské životy po celém světě a jak naléhavá je potřeba změny.

Témata:  klimatická změna Pedro Sánchez klimatická konference (COP29)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.