Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy přesunují skupinu svých stíhaček z Německa do Rumunska

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: U.S. Air Force

Americké letectvo dnes informovalo, že přemísťuje skupinu svých stíhacích letounů F-16 z Německa do Rumunska. Americké stroje mají pomoci Rumunsku a dalším spojencům z NATO s hlídkováním nad Černým mořem, uvedlo evropské velitelství amerických vzdušných sil. Kolik amerických letadel přiletí na rumunskou základnu ve městě Fetești, ale velitelství neupřesnilo, informovala agentura AFP.

Americké stíhačky se připojí k italským stíhacím letounům Eurofighter, které na rumunské základně působí od prosince. Cílem přesunu letounů je zaručit bezpečnost a ochranu vzdušného prostoru v regionu, kde roste napětí kvůli zvyšujícímu se vojenskému tlaku Ruska na Ukrajinu, uvedlo americké letectvo.

Americké ozbrojené síly ve čtvrtek vyslaly své stíhačky F-15 z Británie do Polska. I v tomto případě bylo cílem přesunu posílit východní křídlo NATO. Kvůli napětí mezi Ruskem a Ukrajinou vyslala Británie do Polska také několik stovek svých vojáků.

Americké letectvo rovněž oznámilo, že do Británie přiletěly jeho strategické bombardéry B-52. Jedná se ale o dříve plánované cvičení, do kterého se zapojí také britské a portugalské vzdušné síly.

Americké letectvo uvedlo, že společné hlídkování vzdušného prostoru země posílily po ruské anexi Krymu v roce 2014. Podle něj to mimo jiné dokazuje solidaritu mezi zeměmi NATO a schopnost zaručit kolektivní obranu.

Témata:  F-16 U.S. AIR FORCE

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2025 12:03

Česko už opravdu není závislé na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy