Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Srbsko a Kosovo za přispění EU urovnaly spor ohledně pohybu přes společnou hranici

Srbsko
Srbsko
Foto: Pixabay

Srbsko a Kosovo za zprostředkování Evropské unie urovnaly spor ohledně pohybu svých občanů přes společnou hranici, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Srbsko podle něj souhlasilo, že držitelé kosovských občanských průkazů již nebudou potřebovat speciální dokumenty pro vjezd do Srbska, a Kosovo se zavázalo, že vůči srbským občanům bude postupovat recipročně.

"Kosovští Srbové budou mít stejně jako všichni další občané možnost volně cestovat mezi Kosovem a Srbskem jenom s občanským průkazem," sdělil Borrell. Diplomat doplnil, že ohledně této dohody dostal záruku od kosovského premiéra Albina Kurtiho.

Spor má kořeny v roce 2008, kdy Kosovo s většinově albánským obyvatelstvem vyhlásilo na Srbsku nezávislost. Srbsko ji ale neuznalo a považuje dál Kosovo za nedílnou součást svého území.

Napětí mezi oběma balkánskými zeměmi se vyostřilo, když na přelomu července a srpna Priština ohlásila záměr zavést nová pravidla pro registrační značky srbských automobilů i pro doklady totožnosti potřebné pro překročení hranic země. Pravidla chtěla uplatňovat od 1. září.

Dnešnímu oznámení o uzavření dohody předcházelo minulý týden neúspěšné kolo jednání v Bělehradě. Borrell u příležitosti tohoto jednání podotkl, že vyřešení sporu mezi Bělehradem a Prištinou a usilování o mír a stabilitu je důležité v době, kdy v Evropě zuří válka.

Témata:  Srbsko Kosovo Josep Borrell

Související

Aktuálně se děje

4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.