Předseda Evropské rady Charles Michel dnes řekl, že Evropská unie se k zákazu jistě připojí.

"Skupina G7 společně oznámí, že zakáže dovoz ruského zlata. Tento export přináší Rusku desítky miliard dolarů (stovky miliard Kč)," uvedl Biden. Jeden z amerických činitelů v telefonickém rozhovoru s novináři řekl, že zákaz dovozu by měl být oficiálně vyhlášen v úterý na závěr summitu. Na úterý jsou naplánovány tiskové konference účastníků vrcholné schůzky.

Michel na tiskové konferenci krátce před začátkem summitu řekl, že EU by měla dovoz zlata z Ruska rovněž zakázat a že tento návrh mezi unijními členy podpoří. "Chceme se zaměřit na ruské financování války," řekl.

Zákaz dovozu se bude týkat nově vytěženého, případně upraveného zlata. Sankce naopak nepostihne zlato, které již Rusko dříve vyvezlo.

Rusko podle německého statistického úřadu Destatis v loňském roce vyprodukovalo 363,5 tuny zlata, což bylo po roce 2019 druhé nejvyšší množství od roku 1998. Britský list The Guardian dnes na svém webu napsal, že ruský vývoz zlata měl v roce 2021 hodnotu 15,2 miliardy dolarů (356,2 miliardy Kč).

Státy G7 už společně s dalšími západními zeměmi přijaly sérii bezprecedentních sankcí, aby Moskvu za vojenský vpád na Ukrajinu potrestaly. Ukrajina a dopady invaze na světové hospodářství a bezpečnost budou jedním z hlavních témat summitu, který se koná v bavorském alpském zámku Elmau.