Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Středoevropští ministři zahraničí podpořili Albánii v úmyslu stát se členem EU

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Ministři zahraničí České republiky, Rakouska a Slovinska nevidí důvod oddalovat rozhovory o vstupu Albánie a Severní Makedonie do Evropské unie. Trojice se takto vyjádřila po příjezdu do Albánie, druhé zastávky společné cesty věnované tématu rozšiřování EU o balkánské státy.

"Jsme tři mušketýři západního Balkánu. S námi můžete počítat. Jeden za všechny, všichni za jednoho," prohlásil šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg, jehož citovala agentura AP.

Spolu s českým a slovinským ministrem Jakubem Kulhánkem a Anže Logarem byl v sobotu ve Skopje a také tam se všichni tři vyslovili pro členství Severní Makedonie v EU. Schallenberg řekl, že evropská integrace není bez šesti západobalkánských zemí úplná. Kulhánek Severní Makedonii považuje za příkladného kandidáta. "Žádná další země, včetně současných členů, neprokázala takovou oddanost evropské myšlence jako Severní Makedonie tím, že dokonce změnila svůj název. Země je skutečně modelovým kandidátem pro členství,“ uvedl s odkazem na spor o název s Řeckem.

Rakouský ministr dnes v Tiraně řekl, že "EU překoná rozdělení kontinentu po druhé světové válce, teprve až se šest zemí západního Balkánu stane plnohodnotnými členy".

Albánie o členství požádala v roce 2009, Severní Makedonie o pět let dříve. Loni EU dala oběma souhlas se zahájením vyjednávání o členství, protože obě země splnily požadovaná kritéria. První mezivládní jednání by se mohlo konat v červnu. V červenci se předsednictví EU ujme Slovinsko.

Překážkou pro zahájení oficiálních rozhovorů je nyní Bulharsko, které chce, aby v případě Severní Makedonie byly tamnímu jazyku přiznány kořeny v bulharštině a aby Severní Makedonie učinila přítrž protibulharské rétorice. Podle Skopje to ale nejsou témata, o nich by se mělo jednat.

Český ministr Kulhánek k tomu řekl, že by bylo nebezpečné blokovat vstupní rozhovory bilaterálními spory. Ministr Logar slíbil, že západní Balkán bude v době slovinského předsednictví unii prioritou.

Dnešní jednání v Tiraně zahrnulo setkání s ministryní zahraničí Oltou Xhaçkaovou. Kulhánek ocenil albánské úspěchy v reformě justice a boji s organizovaným zločinem a korupcí, stejně tak jako předsednictví v OBSE. Připomněl boj země s pandemií a také následky ničivého zemětřesení před dvěma lety. Albánie po něm obdržela ze strany EU pomoc v hodnotě 400 milionů eur (deset miliard korun).

Země západního Balkánu jsou v různých stadiích vstupního procesu - Srbsko a Černá Hora už zahájily vyjednávání o několika kapitolách členství, Kosovo a Bosna udělaly první krok v podobě uzavření stabilizační a asociační dohody.

Témata:  EU Albánie

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy