Silnice M5 prochází provincií Idlib, kterou z velké části kontrolují oponenti Damašku a islámští radikálové. Syrská armáda a spojenecké Rusko v minulých dnech útočily intenzivně na města a vesnice v blízkosti dálnice.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že syrská armáda vybojovala poslední úsek dálnice obsazením západního předměstí Halabu, kde do té doby byli povstalci.

Turecká televize TRT Haber dnes informovala, že povstalci podporovaní Ankarou na severu země u města Najrab sestřelili vrtulník. Podle tureckých zdrojů patřil syrské armádě. Zprávu potvrdil agentuře Reuters velitel jedné povstalecké skupiny. Podle něj turecké dělostřelectvo krylo povstalce postupující u Najrabu proti jednotkám vedeným Rusy.

Turecko, které podporuje některé z povstaleckých skupin, má své posty v oblasti bojů. Postup syrských vojáků do blízkosti těchto tureckých stanovišť Ankara ostře kritizovala. Mezi oběťmi bojů minulého týdne bylo také 13 tureckých vojáků.

O situaci od soboty v Ankaře vyjednával ruský tým, který podle tureckých diplomatických zdrojů z metropole dnes odjel. Žádná dohoda o ukončení bojů ohlášena nebyla. Rusové jednali na tureckém ministerstvu zahraničí i s poradcem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podle prohlášení, které Turecko vydalo po rozhovorech, Turci požadují ukončení útoků na turecká vojenská stanoviště v severozápadní Sýrii.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že Moskva je situací v Idlibu znepokojena. Veškeré útoky na syrskou armádu a ruská zařízení v Sýrii musí skončit, řekl.

Fabrice Balancheová, která je obeznámená s konfliktem v Sýrii a kterou citovala agentura AFP, řekla, že existuje syrsko-turecká dohoda o postupném přenechání Idlibu syrskému režimu. Turecko prý výměnou získalo záruku, že bude kontrolovat kurdské oblasti na severovýchodě Sýrie. Jde o části země podél turecké hranice, v nichž tradičně žilo kurdské obyvatelstvo. Podle této dohody "má syrská armáda právo zajistit dálnici mezi Halabem a Damaškem, ale prozatím ještě ne obsadit město Idlib," sdělila Balancheová.