"Ukrajina a Británie jsou nejsilnějšími spojenci od prvních dnů války. Při dnešním setkání jsme probrali ty nejdůležitější záležitosti pro obě země i pro globální bezpečnost," uvedl ukrajinský prezident, jehož země od února čelí válečné agresi Ruska.

"Británie ví, co znamená bojovat za svobodu. Jsme s vámi až do konce," napsal na twitteru Sunak. "Poskytujeme novou protivzdušnou obranu, včetně protiletadlových děl, radarového a protidronového vybavení a posílíme humanitární podporu vzhledem k nadcházející tuhé zimě," uvedl premiér v prohlášení.

Ukrajina od svých západních spojenců žádá protivzdušnou obranu vzhledem k ruským vzdušným útokům, které od začátku října míří na ukrajinská města a tamní energetickou infrastrukturu. Dosud nejrozsáhlejší vzdušný útok Rusko spustilo tento týden v úterý. Podle ukrajinské armády Moskva vyslala okolo 100 střel a bezpilotních letounů, většinu z nich se podařilo ukrajinské obraně sestřelit. Ukrajinská vláda v pátek uvedla, že Moskva vyřadila z provozu téměř polovinu energetického systému země.

Ukrajinu od začátku ruské agrese navštívil i Sunakův předchůdce Boris Johnson, který do ukrajinské metropole zavítal hned třikrát. Londýn, který patří k nejbližším spojencům Ukrajiny, letos slíbil poskytnout Kyjevu pomoc ve výši 2,3 miliardy liber (64,27 miliardy korun) a podobně jako jiné západní země Ukrajině zaslal vojenské vybavení či pomáhá s výcvikem pro ukrajinské vojáky.

reklama