Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Surová vražda novináře Chášukdžího: "Tajný soud" vynesl pět trestů smrti

Trest smrti
Trest smrti
Foto: Pixmac

Veřejný prokurátor Saúdské Arábie dnes oznámil, že v souvislosti s loňským usmrcením novináře a kritika saúdské vlády Džamála Chášukdžího v Istanbulu bylo pět lidí odsouzeno k trestu smrti a další tři lidé dohromady ke 24 rokům za mřížemi. Dva hlavní podezřelí byli osvobozeni. Všichni odsouzení se mohou proti rozsudku odvolat. Proces tak podle médií vyvolává pochybnosti o tom, zda byli odsouzeni opravdu ti, kdo jsou za vraždu odpovědní. Organizace Novináři bez hranic (RSF) ho považuje za výsměch spravedlnosti, podle Turecka nebylo spravedlnosti učiněno zadost.

Bývalý poradce korunního prince Saúd Kahtání byl vyšetřován, ale nebyl obviněn a nakonec byl propuštěn. Pro nedostatek důkazů byl propuštěn také někdejší náměstek šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmad Asírí, informovala agentura Reuters.

Chášukdží psal pro americký list The Washington Post, měl trvalý pobyt v USA a byl kritikem saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána. Naposledy byl spatřen loni 2. října, když si šel na saúdskoarabský konzulát v největším tureckém městě Istanbulu vyzvednout dokumenty potřebné k tomu, aby se mohl oženit se svou tureckou snoubenkou Hatice Cengizovou, která na něj před konzulátem čekala. Na konzulátu Chášukdžího zabil tým saúdskoarabských agentů a jeho tělo bylo patrně rozčtvrceno a odvezeno z budovy. Chášukdžího pozůstatky se dosud nenašly.

Zabití novináře nicméně vyvolalo ostrou mezinárodní kritiku a poškodilo pověst korunního prince. Americká výzvědná služba CIA a některé západní vlády se domnívají, že vraždu Chášukdžího nařídil sám Muhammad bin Salmán. Rijád ale jakýkoliv podíl korunního prince na zabití novináře odmítá.

Podle agentury AP byl při devíti stáních souzeno 11 lidí. Řízení se zúčastnilo několik diplomatů, včetně tureckých, a příslušníci Chášukdžího rodiny; veřejnosti a médiím byl ale přístup zakázán. Jména odsouzených podle agentury AP zveřejněna nebyla.

Podle soudu bylo v souvislosti s vraždou zatčeno 21 lidí a deset dalších bylo vyslýcháno. Pět lidí bylo odsouzeno za "spáchání či přímé zapojení do vraždy oběti," uvedl podle agentury Reuters mluvčí prokuratury Šalaan Šalaan, přičemž doplnil, že události nepředcházel spor mezi pachateli a Chášukdžím. Jak vysoké tresty soud vyměřil trojici odsouzených k odnětí svobody, není jasné. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja podle agentury AP uvedla, že soud dospěl k závěru, že nešlo o úkladnou vraždu, tedy že pachatelé neměli původně v plánu Chášukdžího zabít.

Státní televize informovala, že podle prokuratury někdejší bin Salmánův poradce Kahtání byl propuštěn, jelikož se neprokázalo, že byl do vraždy zapojen. Agentura AP nicméně poznamenala, že Kahtání čelí kvůli své údajné roli ve vraždě Chášukdžího americkým sankcím. Na svobodu se podle televize dostal i saúdskoarabský konzul v Istanbulu Muhammad Utajbí.

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová, která se vraždou novináře zabývala, k verdiktu poznamenala, že v Saúdské Arábii "pokračuje výsměch vyšetřování, soudnímu řízení s spravedlnosti". Amnesty International rozsudek považuje za "zakrývání pravdy i spravedlnosti".

Turecké ministerstvo spravedlnosti v prohlášení uvedlo, že verdikt "je daleko od toho, co očekávalo Turecko a svět pro objasnění vraždy v plném rozsahu".

Šéf RSF Christophe Deloire proces označil za výsměch justici, protože při něm nebyly respektovány mezinárodní principy spravedlnosti. Rozsudek podle něj mohl být vynesen, "aby byli navždy umlčeni svědci vraždy".

Americký prezident Donald Trump usmrcení novináře odsoudil a jeho vláda uvalila na 17 saúdskoarabských občanů v souvislosti s kauzou sankce. Ty se však nevztahují na korunního prince. Trump odmítl žádosti i z řad svých republikánů, aby Washington vůči Rijádu podnikl tvrdší kroky. Prezident zároveň opakovaně zdůrazňoval, že je důležité se Saúdskou Arábií udržovat dobré vztahy, jelikož je významným odběratelem americké vojenské techniky a zbraní, čímž přispívá k tvorbě pracovních míst v USA.

Řada kritiků saúdskoarabského korunního prince mezitím zůstává ve vězení či je čeká soud, napsala agentura AP.

Témata:  Saúdská Arábie trest smrti Džamál Chášakdží

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy