Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédsko doufá v brzký vstup do NATO, blokují ho Turci a Maďaři

Švédsko
Švédsko
Foto: Pixabay

Turecko a Maďarsko nadále blokují žádost Švédska o vstup do vojenské aliance NATO. Švédská vláda přesto doufá v rychlou ratifikaci oběma zeměmi po tureckých volbách, které proběhnou na 14. května, uvedl server Hlas Ameriky.

Švédsko a Finsko podaly společnou žádost o vstup do NATO jen několik týdnů po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Zatímco aliance začátkem tohoto měsíce přivítala Finsko jako 31. členský stát NATO, žádost Švédska musí ještě schválit dva poslední členové NATO.

Turecko se k tomuto kroku ale staví rezervovaně. Ankara obvinila Švédsko, že ukrývá "prokurdské teroristy", včetně členů militantní skupiny PKK, což Švédsko popírá. Švédský premiér Ulf Kristersson proto doufá, že prezidentské volby v Turecku budou znamenat zlom v otázce schválení přijetí země do NATO.

"Teď čekáme na turecké volby," řekl Kristersson na tiskové konferenci. Švédsko se navíc chystá zavést nový protiteroristický zákon, který by měl přesvědčit Turecko, aby schválilo jeho přihlášku do NATO. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu ale v dubnu před novináři řekl, že ačkoliv Švédské kroky vnímá, stále podle něj nejsou dostačující. "Očekáváme další úsilí," uvedl.

Mezitím maďarští zákonodárci pro změnu tvrdí, že blokují kandidaturu Švédska do NATO kvůli jeho nedávné kritice jejich země. Analytici ale tvrdí, že turecký souhlas by pravděpodobně přiměl Maďarsko, aby vstup Švédska do NATO schválilo také.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na konci března uvedl, že si jeho země zaslouží větší respekt. "Když finští a švédští politici zpochybňují demokratickou povahu našeho politického systému, je to opravdu nepřijatelné... Protože respektujeme všechny země, očekáváme respekt také," prohlásil.

Témata:  Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.