Alkohol se nebude smět ve Švédsku po 22:00 prodávat od 20. listopadu do konce února příštího roku. Všechny podniky, které mají k jeho podávání oprávnění, tedy především restaurace, bary a hospody, budou muset zavřít ve 22:30.

Švédsko se rozhodlo s šířením koronaviru bojovat jiným způsobem než většina zbylých zemí světa. Vláda se snaží situaci zvládnout bez plošných uzávěr, zákazů a příkazů a spoléhá především na zodpovědnost občanů. Část opatření ale je závazných.

V zemi se nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila už u více než 167.000 lidí. S covidem-19 v zemi s deseti miliony obyvatel zemřelo 6082 infikovaných. V přepočtu na počet obyvatel má Švédsko mnohem více mrtvých s covidem-19 než jeho severští sousedé, ale méně než například Británie či Španělsko.

"Všichni musí dodržovat rady a pravidla," vyzval dnes premiér Löfven. "Chování každého člověka, zanedbání každého člověka má význam," dodal. Podle ministryně zdravotnictví Leny Hallengrenové se bude v následujících týdnech epidemická situace ještě zhoršovat. "Pandemie bude toho po nás vyžadovat více, ne méně," uvedla.

Už v úterý Švédsko zpřísnilo doporučení pro tři další regiony, takže obyvatelé třinácti regionů z celkových 21 mají doporučeno pracovat z domova, vyhýbat se veřejné dopravě a omezit společenské kontakty mimo rodinu.

Během první vlny epidemie letos na jaře koronavirus zvlášť silně zasáhl švédské domovy pro seniory. S covidem-19 v nich zemřelo více než tisíc lidí. Ve Stockholmu a Göteborgu jsou proto nyní opět zakázané návštěvy v těchto zařízeních. V posledních týdnech podle stockholmské epidemioložky Marie Rotzénové-Ostlundové počet nakažených v seniorských domovech opět "dramaticky" roste.