Šest z deseti dotázaných syrských uprchlíků, kteří se vrátili z exilu do oblastí kontrolovaných syrskou vládou, uvažují znovu o odchodu, pokud k tomu budou mít příležitost. Oznámil to dnes nevládní syrský svaz pro zajištění důstojnosti občanů (SACD), který zjišťoval situaci mezi navrátilci. Turecko svou současnou ofenzívou hodlá na severu Sýrie vytvořit zónu, do níž se podle Ankary bude moci postupně z tureckého území vrátit několik milionů syrských uprchlíků.
Podle SACD navrátilci v oblastech, jež jsou znovu pod kontrolou syrské vlády, čelí zatýkání, korupci a kriminalitě. Syřané na tomto území žijí ve strachu. Šest z deseti dotázaných "vážně uvažuje o tom, že z vládních oblastí při vhodné příležitosti odejde", uvedl SACD ve zprávě, kterou dnes zveřejnil. Podle ní dvě třetiny dotázaných tvrdí, že "žijí v trvalém strachu ze zatčení a pronásledování ze strany bezpečnostních sil a provládních milicí".
Za syrské občanské války, jež začala v roce 2011, odešlo do exilu přes pět milionů občanů, 3,6 milionu jich přijalo Turecko. Dalších asi sedm milionů se přesunulo v rámci Sýrie. Pracovníci SACD hovořili se 165 navrátilci v oblasti Damašku a v provinciích Halab (Aleppo), Homs a Dará. Zpráva popisuje případy zatčení a nuceného náboru do armády.
Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim začátkem října prohlásil, že syrský režim nikoho nezatýká. "Povzbuzujeme je (uprchlíky), aby se bezpečně vrátili," řekl s tím, že chce slyšet jméno jediného zatčeného z těch, kdo se vrátili.
Zpráva SACD popisuje případ pětačtyřicetileté ženy, která se po letech strávených v oblastech kontrolovaných povstalci vrátila do vládní zóny. Byla zatčena, když přišla na úřad, aby si vyřídila osobní doklady. "Strávila v cele 50 dní a přinutily ji (provládní milice) odevzdat dům a vzdát se části majetku," stojí ve zprávě.
Většina dotázaných kritizovala nekvalitní základní služby, jako jsou dodávky vody a elektřiny, a 66 procent označilo zdravotní péči za nepřijatelnou nebo průměrnou.
Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se od roku 2016 do Sýrie vrátilo 198.000 utečenců. Úřad přitom zatím Sýrii nepovažuje za dostatečně bezpečnou zemi a je proti nucení uprchlíků k návratu.
Témata: uprchlíci, Sýrie, OSN (Organizace spojených národů), migrace
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01