reklama

Podle SACD navrátilci v oblastech, jež jsou znovu pod kontrolou syrské vlády, čelí zatýkání, korupci a kriminalitě. Syřané na tomto území žijí ve strachu. Šest z deseti dotázaných "vážně uvažuje o tom, že z vládních oblastí při vhodné příležitosti odejde", uvedl SACD ve zprávě, kterou dnes zveřejnil. Podle ní dvě třetiny dotázaných tvrdí, že "žijí v trvalém strachu ze zatčení a pronásledování ze strany bezpečnostních sil a provládních milicí".

Za syrské občanské války, jež začala v roce 2011, odešlo do exilu přes pět milionů občanů, 3,6 milionu jich přijalo Turecko. Dalších asi sedm milionů se přesunulo v rámci Sýrie. Pracovníci SACD hovořili se 165 navrátilci v oblasti Damašku a v provinciích Halab (Aleppo), Homs a Dará. Zpráva popisuje případy zatčení a nuceného náboru do armády.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim začátkem října prohlásil, že syrský režim nikoho nezatýká. "Povzbuzujeme je (uprchlíky), aby se bezpečně vrátili," řekl s tím, že chce slyšet jméno jediného zatčeného z těch, kdo se vrátili.

Zpráva SACD popisuje případ pětačtyřicetileté ženy, která se po letech strávených v oblastech kontrolovaných povstalci vrátila do vládní zóny. Byla zatčena, když přišla na úřad, aby si vyřídila osobní doklady. "Strávila v cele 50 dní a přinutily ji (provládní milice) odevzdat dům a vzdát se části majetku," stojí ve zprávě.

Většina dotázaných kritizovala nekvalitní základní služby, jako jsou dodávky vody a elektřiny, a 66 procent označilo zdravotní péči za nepřijatelnou nebo průměrnou.

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se od roku 2016 do Sýrie vrátilo 198.000 utečenců. Úřad přitom zatím Sýrii nepovažuje za dostatečně bezpečnou zemi a je proti nucení uprchlíků k návratu.

reklama