V některých konfliktem postižených oblastech je zdravotnická infrastruktura nedostačující a chybí tam základní lékařské vybavení i vakcíny proti covidu-19. Prudký nárůst počtu infikovaných nyní zažívá celá Sýrie, epidemická situace je však patrně nejhorší v oblastech, které jsou stále mimo vládní kontrolu, tedy na severu země.

V provincii Idlib, kde byla skoro polovina tamních obyvatel kvůli konfliktu vysídlena, denní počty nově infikovaných nyní přesahují 1000. "Od srpna do září se počet potvrzených případů infekce v severozápadní Sýrii zvýšil o 144 procent na 71.715 případů k 28.září, z toho 1151 lidí zemřelo," uvedla nevládní organizace na ochranu dětí Save the Children. Doplnila, že v regionu je nyní volný už jen tucet lůžek na jednotkách intenzivní péče. Organizace zároveň vyzvala mezinárodní společenství, aby poskytlo pomoc a odvrátilo tím prohloubení krize.

"Každá smrt na koronavirus je velká ztráta. Zjištění, že o život přišlo i miminko a 17letý člověk je však zničující," řekla ředitelka pobočky Save the Children pro Sýrii Sonia Sunia Chušová.

Nakažení přibývají také na severovýchodě Sýrie, kde působí hlavně kurdská autonomní správa, ale i v oblastech kontrolovaných vládou prezidenta Bašára Asada. Syrské ministerstvo zdravotnictví minulý týden uvedlo, že nemocnice v Damašku a v pobřežním městě Latákíja dosáhly svých kapacit.