Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tajná schůzka Scholze a Macrona v Paříži. O čem chtějí jednat?

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Německý kancléř Olaf Scholz se ve čtvrtek večer v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na večeři, při které budou diskutovat o politice Evropské unie a Číny.

Setkání se uskuteční jen několik dní před plánovanou návštěvou čínského prezidenta ve Francii a ve chvíli, kdy rostou obavy ohledně možných cel na automobily ze strany Evropské unie. Píše deník Politico.

Setkání takhle významných představitelů Evropské unie, které proběhne jen několik dní před návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Evropě, je označováno za polosoukromou událost: Scholz a jeho manželka Britta Ernst jsou na krátké dovolené v Paříži, kde se v jedné francouzské restauraci sejdou s Macronem a jeho manželkou Brigitte. Nebudou přítomni žádní z poradců, jak potvrdili tři lidé se znalostí místa a termínu konání večeře, kteří však chtěli zůstat v anonymitě, protože nesmí veřejně o takových událostech hovořit.

Scholz a Macron se v posledních letech opakovaně dostali do názorového střetu, naposledy v únoru, kdy francouzský prezident navrhl možnost vyslání pozemních jednotek na Ukrajinu, což kancléř rázně odmítl.

Klíčovým bodem jednání bude návštěva Si Ťin-pchinga, který v neděli dorazí na třídenní návštěvu Francie, předtím než zamíří do Srbska a Maďarska. Večeře poskytne Scholzovi příležitost sdělit Macronovi informace o svém setkání se Si Ťin-pchingem minulý měsíc v Pekingu. Scholz a Macron také nejspíš budou diskutovat o možném zavedení cel na dotovaná čínská elektrická vozidla v rámci EU. Noah Barkin z German Marshall Fund, který jako první informoval o této večeři, naznačuje, že Macron bude usilovat o to, aby kancléř přijal pozvání k účasti na jeho setkání se Si Ťin-pchingem příští týden, po boku předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Oba státníci budou pravděpodobně u večeře jednat také o politice EU, zejména otázce obrany a jejího financování. Macron aktivně podporuje koncept tzv. obranných dluhopisů, které by umožnily společné vydávání evropských dluhopisů na financování vojenských investic. Zatím však Scholz tuto myšlenku odmítá.

Témata:  Emmanuel Macron Olaf Scholz Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy