Islamisté z hnutí Tálibán obsadili okrajové části afghánské metropole Kábul, odkud se na poslední chvíli snaží uprchnout tisíce lidí. Mluvčí povstaleckého hnutí sdělil, že bojovníci mají rozkaz vyhnout se krveprolití a čekat na dohodu o převzetí moci.
Úřadující afghánský ministr vnitra ujistil, že změna ve vedení země se uskuteční nenásilně prostřednictvím předání moci přechodné vládě. Afghánský prezident Ašraf Ghaní o situaci jednal s americkým diplomatem Zalmajem Chalizadem a představiteli NATO.
"Nechceme ani jednu nevinnou oběť ani zraněné z řad afghánských civilistů, když přebíráme velení. Nevyhlašujeme ale příměří," uvedl v prohlášení mluvčí islamistického hnutí Zabíhulláh Mudžáhid. Podle něj je bezpečnost v metropoli i nadále v rukou vlády. Agentuře Reuters mluvčí řekl, že povstalci se nehodlají mstít představitelům vládní moci ani příslušníkům armády a úředníkům, vedení Tálibánu podle něj nyní jedná s vládou o "mírumilovném" převzetí moci.
Zástupce Tálibánu uvedl, že do Afghánistánu se chystá odjet jeden ze zakladatelů hnutí mulla Abdul Ghání Baradar.
Úřad afghánského prezidenta sdělil, že bezpečnostní síly mají situaci v Kábulu pod kontrolou. Ve městě se ale na několika místech střílelo, uvedl Reuters.
Úřadující afghánský ministr vnitra Abdal Sattár Mírzakvál v prohlášení uvedl, že Tálibán už je velmi blízko převzetí moci. "Afghánci by se neměli obávat... Žádný útok (na Kábul) nebude. Půjde o nenásilné předání moci přechodné vládě," citovala z jeho videovzkazu agentura AFP.
V metropoli podle zpravodajů zahraničních médií panuje chaos, lidé obléhali banky, aby si vybrali své úspory, napsal na twitteru Sharif Hassan z listu The New York Times. Dlouhé fronty se stojí i před velvyslanectvími západních zemí, kde se lidé snaží získat víza, aby mohli vycestovat.
Ambasády ale pokračují s evakuací svých pracovníků a odvážejí je na kábulské letiště. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele uvedla, že nezbytné množství konzulárních úředníků a diplomatů nyní pracuje přímo na letišti. Zástupce NATO sdělil, že pracovníci mise Evropské unie byli přesunuti na neupřesněné bezpečné místo. Evakuují se i sídla afghánských vládních úřadů.
Tálibán se zmocnil Dželálábádu
Radikální islamistické hnutí Tálibán se bez boje zmocnilo města Dželálábád. Afghánská vláda nyní z velkých měst kontroluje už pouze metropoli Kábul. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místního vládního představitele.
"V Dželálábádu se momentálně žádné boje neodehrávají, protože guvernér se vzdal Tálibánu," řekl agentuře afghánský vládní činitel s tím, že "umožnění průchodu" pro Tálibán bylo jedinou možností, jak zachránit životy civilistů.
Pád města, které leží na strategicky důležité silnici z Kábulu do Pákistánu, potvrdil Reuters také nejmenovaný západní činitel. Podle agentury AFP oznámil později obsazení města také sám Tálibán.
Islamistické hnutí v posledních dnech dobylo velký počet provinčních středisek, některá se přitom stejně jako Dželálábád vzdala bez boje. Pod kontrolou jich má už více než dvě desítky z celkových 34 a ovládá většinu země. V sobotu obsadil Tálibán čtvrté největší afghánské město Mazáre Šaríf a několik dalších provinčních center.
Některé země včetně Česka kvůli rychlému postupu Tálibánu zavřely v Kábulu své zastupitelské úřady a evakuují své občany. Do země se kvůli evakuaci dočasně vrátilo několik tisíc amerických a několik stovek britských vojáků. Do metropole v posledních dnech před ofenzivou islamistů utekly desetitisíce lidí.
Témata: Tálibán, Afghanistán
Související
29. dubna 2024 14:19
6. ledna 2023 15:43
20. prosince 2022 19:10
25. srpna 2022 14:22
4. srpna 2022 15:25
3. srpna 2022 13:43