Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan poděkoval USA za udržování bezpečností a míru v regionu

Tchaj-Wan
Tchaj-Wan
Foto: Pixabay

Tchajwanské ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo "upřímnou vděčnost" Spojeným státům za podniknutí "konkrétních kroků" k udržení bezpečnosti a míru v Tchajwanském průlivu a celém regionu. Napětí v oblasti v posledních dnech významně vzrostlo, Čína v regionu uspořádala rozsáhlé vojenské cvičení. Peking tak reagoval na nedávnou návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

Podle agentury Reuters prohlášení tchajwanské diplomacie přišlo v odpovědi na páteční slova poradce Bílého doma pro Indopacifickou oblast Kurta Campbella. Ten uvedl, že Čína na cestu Pelosiové reagovala přehnaně a využila ji jako záminku ke snaze změnit status quo v Tchajwanském průlivu.

Jak Tchaj-wan nyní dodal, "nevyprovokované vojenské a ekonomické zastrašování ze strany Číny dále posílilo jednotu a nezlomnost globálního demokratického tábora".

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen již ve čtvrtek uvedla, že hrozba síly ze strany Číny se nezmenšuje, i když by se mohlo zdát, že Peking své dosud největší vojenské cvičení v okolí ostrova postupně omezuje.

"Čína reagovala přehnaně a její jednání je nadále provokativní, destabilizující a bezprecedentní," řekl v pátek Campbell a označil čínské kroky za součást zesílené nátlakové kampaně proti Tchaj-wanu. Spojené státy podle něj očekávají, že tlak ze strany Číny bude v příštích týdnech a měsících pokračovat, protože v okolí Tchaj-wanu zůstává několik čínských vojenských lodí.

Campbell rovněž zopakoval, že Spojené státy budou v příštích týdnech provádět standardní letecké přelety a námořní průjezdy v oblasti Tchajwanského průlivy a že v nadcházejících dnech oznámí ambiciózní plán nových obchodních jednání s Tchaj-wanem.

Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a v minulosti varovala, že pokud se ostrov pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

Témata:  Tchaj-Wan USA

Aktuálně se děje

14. června 2024 12:54

Vyšetřování střelby na FF UK je hotovo. Policie případ odložila

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy