Tchajwanské ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo "upřímnou vděčnost" Spojeným státům za podniknutí "konkrétních kroků" k udržení bezpečnosti a míru v Tchajwanském průlivu a celém regionu. Napětí v oblasti v posledních dnech významně vzrostlo, Čína v regionu uspořádala rozsáhlé vojenské cvičení. Peking tak reagoval na nedávnou návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.
Podle agentury Reuters prohlášení tchajwanské diplomacie přišlo v odpovědi na páteční slova poradce Bílého doma pro Indopacifickou oblast Kurta Campbella. Ten uvedl, že Čína na cestu Pelosiové reagovala přehnaně a využila ji jako záminku ke snaze změnit status quo v Tchajwanském průlivu.
Jak Tchaj-wan nyní dodal, "nevyprovokované vojenské a ekonomické zastrašování ze strany Číny dále posílilo jednotu a nezlomnost globálního demokratického tábora".
Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen již ve čtvrtek uvedla, že hrozba síly ze strany Číny se nezmenšuje, i když by se mohlo zdát, že Peking své dosud největší vojenské cvičení v okolí ostrova postupně omezuje.
"Čína reagovala přehnaně a její jednání je nadále provokativní, destabilizující a bezprecedentní," řekl v pátek Campbell a označil čínské kroky za součást zesílené nátlakové kampaně proti Tchaj-wanu. Spojené státy podle něj očekávají, že tlak ze strany Číny bude v příštích týdnech a měsících pokračovat, protože v okolí Tchaj-wanu zůstává několik čínských vojenských lodí.
Campbell rovněž zopakoval, že Spojené státy budou v příštích týdnech provádět standardní letecké přelety a námořní průjezdy v oblasti Tchajwanského průlivy a že v nadcházejících dnech oznámí ambiciózní plán nových obchodních jednání s Tchaj-wanem.
Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a v minulosti varovala, že pokud se ostrov pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.
Související
18. listopadu 2024 21:21
30. října 2024 4:40
19. října 2024 17:58
30. července 2024 14:06
2. června 2024 11:14
3. dubna 2024 8:40