Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Těžký úder pro Putina: Ukrajinské drony vyřadily rafinerie, Rusům už došly zásoby paliva

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

Dronové útoky ukrajinských sil na ruské rafinerie donutily Kreml, aby se zaměřil na jejich obranu. Nicméně, Rusko utrpělo značné škody, což se projevuje v současném stavu, kdy docházejí zásoby paliva velkému ropnému gigantu. Podle zprávy deníku Politico, ceny ropy pro ruské spotřebitele v minulém týdnu stouply o deset procent. Co se týče benzínu, jsou ceny na nejvyšší úrovni za posledních šest měsíců, s celkovým růstem o 20 % od ledna.

Ve druhé polovině dubna letošního roku podnikla ukrajinská armáda úspěšný útok na dva zásobníky paliva společnosti Rosněfť, umístěné přibližně 500 kilometrů od hranic. Nešlo přitom o první podobný útok. Ukrajinské bezpilotní letouny zasáhly více než deset rafinerií v devíti ruských regionech.

Philip Ingram, bývalý britský vojenský zpravodajský důstojník a plánovač NATO, zhodnotil současnou situaci slovy: "Je to jako komár, kterého neumíte zabít. Vrací se každou noc a vy jste stále více vyčerpaní." Dodal také, že tato forma útoků alespoň pomáhá uvolnit tlak na frontě.

Ukrajina pravděpodobně dosáhla svého cíle, protože Moskva snížila export ropy na historické minimum. V týdnu od 22. do 28. dubna bylo vyvezeno o 132 tisíc tun ropy méně než ve stejném období loňského roku.

Samozřejmě, tento vývoj je pro Moskvu politickým i vojenským problémem, protože ropa je klíčovým zdrojem jak pro vojenské účely, tak pro ekonomiku. Díky vysoké poptávce po ruské ropě mohl prezident Putin zvyšovat mzdy, snižovat inflaci a ceny léků. Současná situace je ale naopak velkým problémem pro jeho politiku. 

Analytik ruského Národního fondu pro energetickou bezpečnost Igor Juškov upozornil, že ceny ropy nejspíše neklesnou, a Moskva by se mohla dokonce dostat do situace, kdy bude muset dovážet palivo z rezerv, které původně byly určeny pro Bělorusko. Minulý rok byla v Rusku nutná dovozní restrikce kvůli nedostatku paliva na domácím trhu, což vedlo ke zvýšení cen a zákazu vývozu.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 11:20

Novinky o zdraví Jany Bouškové. Vydra prozradil, jak probíhá rehabilitace

Na populárním pořadu Prostřeno se od pondělí podepíše, že z pracovního procesu vypadla Jana Boušková. Volba jejího manžela při výběru dočasného záskoku padla na jinou nositelku stejného křestního jména Janu Paulovou. Diváky ale samozřejmě zajímá, jak na tom je tradiční průvodkyně pořadem, na kterou jsou zvyklí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy