Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce nově nakažených denně. Pandemie covid se zhoršuje v Německu, Rakousku i Polsku

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Polsko hlásí za uplynulých 24 hodin další maximum od začátku pandemie - 9622 nových případů koronaviru. Zároveň za tento den registruje 84 úmrtí. Na 327.000 lidí je v karanténě a roste počet osob napojených na plicní ventilátory. S odkazem na ministerstvo zdravotnictví o tom na svém webu informoval deník Gazeta Wyborcza.

Od začátku epidemie už koronavirovou nákazou v zemi, která má přibližně 38 milionů obyvatel, onemocnělo 167.230 lidí, z toho 3524 zemřelo. V polských nemocnicích se s covidem-19 aktuálně léčí 7612 osob, přičemž 604 je napojeno na dýchací přístroje.

Polská vláda se ve čtvrtek rozhodla zpřísnit restrikce. V oblastech s vyšším rizikem nákazy se od příštího týdne zavřou vysoké a střední školy i bazény, sportovní zápasy budou bez diváků a až do odvolání nebude možné pořádat ani svatební oslavy. Premiér Mateusz Morawiecki také vyzval starší spoluobčany, aby nevycházeli z domovů. Stejně tak všichni, kdo mají takovou možnost, by podle něj měli pracovat z domova.

Mamy 9622 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1485), małopolskiego (1254), wielkopolskiego (1058), łódzkiego (821), śląskiego (765), podkarpackiego (704), pomorskiego (563), dolnośląskiego (524), kujawsko-pomorskiego (470),

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 17, 2020

V Rakousku v uplynulých 24 hodinách přibylo 1747 nakažených covidem-19, což je nové denní maximum. Nemoci zároveň podlehli další čtyři lidé. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví. Předchozí údaj o 2317 nově nakažených, který přinesl deník Kronen Zeitung, byl chybný kvůli započtení zdvojených dat. Chybné byly i údaje z jednotlivých spolkových zemí a celková čísla o hospitalizacích.

Den předtím přibylo 1163 případů koronaviru. Ve srovnatelně lidnaté České republice se v pátek vyskytlo 11.105 nakažených.

Rekordní hranici 1050 infikovaných během jednoho dne z března překonalo Rakousko už počátkem měsíce. V pátek přibylo mimo jiné 599 případů ve Vídni. Spolková země Dolní Rakousy hlásí 266 nových případů a Salcburk 159 nově nakažených, informuje OE24. V Salcbursku zavedli nově přísnější opatření, ve městečku Kuchl začala o půlnoci platit karanténa.

V Rakousku dosud mělo pozitivní test na koronavirus 63.134 lidí a 890 osob zemřelo. V rakouských nemocnicích se s covidem-19 nyní léčí 734 lidí, 133 jich leží na jednotkách intenzivní péče. V ČR je v nemocnicích 3120 pacientů s covidem, ve vážném stavu je 551 z nich.

Covid-19 se prokázal i u šéfa rakouské diplomacie Alexandera Schallenberga. Podle dnešního vyjádření své mluvčí se mohl nakazit při pondělním jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku, jehož se zúčastnil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

V Německu za poslední den přibylo 7830 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Nový rekord tak překonal ten čtvrteční, kdy země hlásila dalších 7334 infikovaných. V Česku, které má oproti Německu přibližně osmkrát méně obyvatel, v pátek přibylo 11.105 nakažených. Denní nárůst tak poprvé překonal hranici 10.000.

Úmrtí s covidem-19 v Německu za poslední den přibylo 33, čímž bilance mrtvých od začátku pandemie vystoupila na 9767. Nakažených země dosud zaznamenala 356.387. Zhruba 290.000 lidí se v Německu podle odhadů RKI z koronavirové nákazy zotavilo.

Podle agentury DPA jde současné údaje o počtu nakažených s těmi na jaře srovnávat jen částečně, jelikož se v zemi provádí více testů, čímž se přichází na více nakažených. Experti rovněž upozorňují, že údaje vzhledem k prodlevám mezi nákazou, testem, výsledkem a jeho nahlášením ukazují, jak se virus šířil zhruba před týdnem.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je podle RKI v Německu 1,22, o den dříve to bylo 1,08.

Kancléřka Angela Merkelová dnes ve svém podcastu Němce vyzvala, aby k omezení šíření nákazy sami přispěli. "Musíme teď udělat vše pro to, aby se virus nešířil nekontrolovaně. Každý den se počítá," řekla a vybídla Němce, aby zůstávali doma, pokud jen to bude možné. "O tom, jaká bude zima a jaké budou naše Vánoce, se rozhodne v příštích dnech a týdnech. Rozhodneme o tom svým počínáním my všichni," uvedla kancléřka, která podle agentury DPA považuje stávající opatření proti šíření viru v Německu za nedostatečná.

Wir sind in einer ernsten Phase der #Corona-Pandemie. Kanzlerin #Merkel appelliert an die Bürgerinnen und Bürger, ihre Kontakte deutlich zu verringern – und auf nicht notwendige Reisen und Feiern zu verzichten. pic.twitter.com/b4VmlsXS6a

— Steffen Seibert (@RegSprecher) October 17, 2020

Do karantény se dnes musel odebrat i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Podle své mluvčí měl pozitivní test na koronavirus jeden z jeho osobních strážců.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Polsko Německo Rakousko Angela Merkelová Frank-Walter Steinmeier

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.