reklama

Od začátku epidemie už koronavirovou nákazou v zemi, která má přibližně 38 milionů obyvatel, onemocnělo 167.230 lidí, z toho 3524 zemřelo. V polských nemocnicích se s covidem-19 aktuálně léčí 7612 osob, přičemž 604 je napojeno na dýchací přístroje.

Polská vláda se ve čtvrtek rozhodla zpřísnit restrikce. V oblastech s vyšším rizikem nákazy se od příštího týdne zavřou vysoké a střední školy i bazény, sportovní zápasy budou bez diváků a až do odvolání nebude možné pořádat ani svatební oslavy. Premiér Mateusz Morawiecki také vyzval starší spoluobčany, aby nevycházeli z domovů. Stejně tak všichni, kdo mají takovou možnost, by podle něj měli pracovat z domova.

V Rakousku v uplynulých 24 hodinách přibylo 1747 nakažených covidem-19, což je nové denní maximum. Nemoci zároveň podlehli další čtyři lidé. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví. Předchozí údaj o 2317 nově nakažených, který přinesl deník Kronen Zeitung, byl chybný kvůli započtení zdvojených dat. Chybné byly i údaje z jednotlivých spolkových zemí a celková čísla o hospitalizacích.

Den předtím přibylo 1163 případů koronaviru. Ve srovnatelně lidnaté České republice se v pátek vyskytlo 11.105 nakažených.

Rekordní hranici 1050 infikovaných během jednoho dne z března překonalo Rakousko už počátkem měsíce. V pátek přibylo mimo jiné 599 případů ve Vídni. Spolková země Dolní Rakousy hlásí 266 nových případů a Salcburk 159 nově nakažených, informuje OE24. V Salcbursku zavedli nově přísnější opatření, ve městečku Kuchl začala o půlnoci platit karanténa.

V Rakousku dosud mělo pozitivní test na koronavirus 63.134 lidí a 890 osob zemřelo. V rakouských nemocnicích se s covidem-19 nyní léčí 734 lidí, 133 jich leží na jednotkách intenzivní péče. V ČR je v nemocnicích 3120 pacientů s covidem, ve vážném stavu je 551 z nich.

Covid-19 se prokázal i u šéfa rakouské diplomacie Alexandera Schallenberga. Podle dnešního vyjádření své mluvčí se mohl nakazit při pondělním jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku, jehož se zúčastnil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

V Německu za poslední den přibylo 7830 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Nový rekord tak překonal ten čtvrteční, kdy země hlásila dalších 7334 infikovaných. V Česku, které má oproti Německu přibližně osmkrát méně obyvatel, v pátek přibylo 11.105 nakažených. Denní nárůst tak poprvé překonal hranici 10.000.

Úmrtí s covidem-19 v Německu za poslední den přibylo 33, čímž bilance mrtvých od začátku pandemie vystoupila na 9767. Nakažených země dosud zaznamenala 356.387. Zhruba 290.000 lidí se v Německu podle odhadů RKI z koronavirové nákazy zotavilo.

Podle agentury DPA jde současné údaje o počtu nakažených s těmi na jaře srovnávat jen částečně, jelikož se v zemi provádí více testů, čímž se přichází na více nakažených. Experti rovněž upozorňují, že údaje vzhledem k prodlevám mezi nákazou, testem, výsledkem a jeho nahlášením ukazují, jak se virus šířil zhruba před týdnem.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je podle RKI v Německu 1,22, o den dříve to bylo 1,08.

Kancléřka Angela Merkelová dnes ve svém podcastu Němce vyzvala, aby k omezení šíření nákazy sami přispěli. "Musíme teď udělat vše pro to, aby se virus nešířil nekontrolovaně. Každý den se počítá," řekla a vybídla Němce, aby zůstávali doma, pokud jen to bude možné. "O tom, jaká bude zima a jaké budou naše Vánoce, se rozhodne v příštích dnech a týdnech. Rozhodneme o tom svým počínáním my všichni," uvedla kancléřka, která podle agentury DPA považuje stávající opatření proti šíření viru v Německu za nedostatečná.

Do karantény se dnes musel odebrat i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Podle své mluvčí měl pozitivní test na koronavirus jeden z jeho osobních strážců.