Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko navrhlo evakuovat zraněné ukrajinské bojovníky z Mariupolu po moři

Ocelárna Azovstal v Mariupolu, útočiště ukrajinského odboje
Ocelárna Azovstal v Mariupolu, útočiště ukrajinského odboje
Foto: reprofoto El País

Turecko navrhlo evakuovat zraněné bojovníky, kteří se ukrývají v ocelárnách v jihoukrajinském městě Mariupol, po moři. Uvedl to dnes mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jak Ibrahim Kalin v rozhovoru s agenturou Reuters dodal, osobně o tomto návrhu před dvěma týdny v Kyjevě hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a návrh i nadále "zůstává na stole", i když s ním Moskva nesouhlasila.

Ruské síly dnes podle agentury Unian nakonec po třech dnech povolily koloně, v níž je 500 až 1000 automobilů s evakuovanými mariupolskými obyvateli, vjezd na území kontrolované Kyjevm.

Ocelárny Azovstal jsou poslední ukrajinskou baštou v přístavním městě Mariupol u Azovského moře. Podle plánu by měli být lidé evakuovaní z oceláren převezeni do přístavu Berďansk rovněž u Azovského moře a následně je turecká loď odveze přes Černé moře do Istanbulu, řekl Ibrahim Kalin. "Jestliže to takto půjde udělat, rádi to uděláme. Jsme připravení. Naše loď je připravena odjet tam a odvézt zraněné vojáky a další civilisty do Turecka," dodal Kalin, který je rovněž zahraničněpolitickým poradcem Erdogana. Ukrajina ani Rusko se zatím k možnosti evakuaci po moři nevyjádřily.

Po několikatýdenním obléhání a bombardování je Mariupol v ruských rukou, stovky ukrajinských bojovníků se ale stále ukrývají právě v ocelárnách. Rusové proto nepřestávají v jejich ostřelování. Bombardování pokračovalo i během dneška. Rusové podle ukrajinské agentury Unian nasadili i dělostřelectvo a tanky. Do oblasti se stahuje rovněž pěchota, která se bude snažit útočit na ukrajinské pozice. Podle obránců Azovstalu je situace kritická, ruské útoky se ale snaží i nadále odrážet.

Do města Záporoží, kam se snaží skrz humanitární koridory evakuovat obyvatelé z obléhaného Mariupolu, mohla dnes po třech dnech čekání vjet kolona, v níž je až 1000 automobilů, informoval zástupce starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko. V pátek Andrjuščenko uvedl, že do Mariupolu se vrací stále více lidí kvůli tomu, že se jim nedaří přes uzavřené humanitární koridory do Záporoží dostat.

V Azovstalu je v otřesných podmínkách 600 raněných, hlásí policista

V mariupolských ocelárnách Azovstal je v nehygienických podmínkách, bez dostatku léků, pitné vody a jídla přibližně 600 raněných. Ve vysílání ukrajinské televize to podle webu Ukrajinska pravda řekl představitel generálního ředitelství policie Doněcké oblasti, který se nachází přímo v ocelárnách a vystupuje pod krycím jménem Policie.

"Raněných je asi 600. Podmínky jsou prostě strašné... Tu depresivní situaci, která je v polní nemocnici, nelze vylíčit," řekl policejní představitel.

"Zjednodušeně řečeno (jsou) v obrovské tělocvičně, kde je několik desítek paland. Ostatní jsou přímo na zemi. Na továrních uniformách leží vojáci bez končetin - někdo nemá ruce, někdo nohy, někdo má jiná zranění," popsal policista.

"Úplný opak hygieny. Už se oteplilo a jsou tu mouchy, hrozný zápach. Ozývá se sténání," dodal.

V ocelárnách podle něj není už skoro žádná voda a jídlo. "Do nemocnice nosíme nepitnou vodu, která je v areálu," uvedl.

V nemocnici podle jeho slov nejsou prakticky žádné léky ani zdravotnické nástroje. Místo operačního sálu se po bombardování používá prostě stůl přisunutý ke stěně. Policista ve vysílání popsal, jakým způsobem tam probíhala dnešní operace bez anestezie. Raněný voják svíral v zubech pásek a křičel, zatímco mu zdravotníci čistili v noze "díru velkou jako tenisový míč". Mnozí těžce zraněný kvůli nedostatku odpovídající zdravotnické pomoci umírají, dodal policejní představitel.

Témata:  Mariupol Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.