Americké sankce ve středu odsoudil i prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj jsou útokem na suverenitu Turecka.

Podle Çavuşoglua nejsou americké sankce obhajitelné "právně ani politicky". "Pokud bychom chtěli ustoupit, už bychom to dávno udělali," řekl ministr stanici Kanal 24.

Washington o sankcích rozhodl v pondělí. Jsou namířené proti tureckému ředitelství obranného průmyslu (SSB), jeho šéfovi a třem zaměstnancům. Sankce byly přijaty na základě sankčního zákona CAATSA, který trestá Rusko za anexi Krymu z roku 2014, za účast Moskvy v syrské válce a za vměšování do prezidentských voleb v USA a snaží se omezit ruský vliv. Podle agentury Reuters je to poprvé, co byl zákon použit proti spojenci. USA a Turecko jsou členy Severoatlantické aliance.

Kontrakt na nákup systému S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 55 miliard Kč) uzavřelo Turecko v září 2017, Rusko ho loni splnilo dodávkou čtyř systémů S-400. Letos Turecko systém otestovalo, a to navzdory kritice NATO, které upozorňuje, že systém nelze začlenit do aliančních struktur protivzdušné obrany.

Americké sankce v Turecku vzbudily téměř jednohlasně odmítavou reakci. V úterý je přijetím rezoluce odsoudil i parlament, přičemž ke kritice USA se přidaly i některé opoziční strany, které obvykle Erdoganovy kroky neschvalují.