Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Foto: Reprofoto YouTube

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Ukrajinské útoky zasáhly systém S-300 a dva modernější systémy S-400 v blízkosti osady Belbek, kde se nachází vojenské letiště, a u města Sevastopol. Podle generálního štábu byly zničeny dva radary systémů S-300 a S-400 a útoky vyvolaly výbuchy munice na všech třech místech.

Na druhou stranu, ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev tvrdil, že ruská protivzdušná obrana noční raketový útok odrazila a že nedošlo k žádným škodám.

Na sociálních sítích se však objevily zprávy o výbuších, které Reuters nemohl nezávisle ověřit.

Začátkem týdne Ukrajina ohlásila další útoky na Krymském poloostrově, při nichž byly zasaženy tři systémy protivzdušné obrany a vyřazeny jejich radary.

Rusko pravidelně odpaluje balistické rakety z Krymu, který anektovalo v roce 2014, na jih Ukrajiny. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu však kyjevské síly provedly několik útoků na ruské cíle na Krymu, čímž způsobili výrazné škody ruské Černomořské flotile, připomíná Reuters.

Koncem května Ukrajina oznámila, že poškodila dva trajekty, které jezdily mezi Krymem a pevninským Ruskem, a dříve také poškodila Kerčský most. 

Témata:  Rakety S-300 rakety S-400 válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy