Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko podle EP dál neplní podmínky pro obnovení jednání o vstupu do EU

Turecko, ilustrační fotografie.
Turecko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Europoslanci vyzvali tureckou vládu, aby přistupovala konstruktivně k jednání o vstupu Švédska a Finska do NATO. Zároveň dnes uvítali snahu Ankary zprostředkovat za současné války na Ukrajině rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem. Kritizovali ale turecký režim za represe vůči novinářům, politikům a aktivistům, které jsou přetrvávající překážkou pro jednání o vstupu Turecka do Evropské unie.

Evropský parlament dnes hlasoval o tureckém pokroku na cestě do EU, který každoročně hodnotí Evropská komise. Ta svou poslední zprávu na toto téma zveřejnila loni na podzim a uvedla v ní, že za vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zažívá Turecko pokračující rozpad demokracie, principů právního státu, základních práv a nezávislosti justice. Podle EK se turecká přístupová jednání prakticky zastavila.

Europoslanci uvedli, že navzdory opakovaným ujišťováním ze strany Turecka, že se snaží o členství v EU, v posledních několika letech Ankara rezignovala na závazky související se vstupním procesem. Europoslanci připomněli také odmítání Ankary respektovat verdikt Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) z roku 2019, který kvůli nezákonné vazbě vyzval k propuštění aktivisty a podnikatele Osmana Kavaly, jenž je ve vězení od podzimu 2017. Jelikož Turecko rozsudek nenaplnilo, zahájila Rada Evropy řízení, jež může skončit až pozastavením tureckého členství v této organizaci. Kavala dostal letos doživotní trest za pokus svrhnout vládu financováním manifestací z roku 2013.

Europoslanci nicméně ocenili zprostředkovatelské úsilí Ankary v jednání o ukončení války na Ukrajině a na pozadí současných událostí zdůraznili důležitost spolupráce EU a Turecka v zahraniční a bezpečnostní politice. Zpráva EP rovněž uvádí, že Turecko hostí největší počet utečenců prchajících před syrskou občanskou válkou. EP slíbil podpořit pokračování finanční pomoci Ankaře kvůli migrantům, jejichž vlnu do Evropy díky poskytnutí unijních financí Turecko výrazně zmírnilo.

EP rovněž podpořil snahu Evropské komise zahájit jednání o celní unii, pokud ovšem Ankara přestane s omezováním svobody slova a bude dodržovat lidská práva a základní svobody.

Turecko požádalo o členství v unii v roce 1987 a od roku 1999 má status kandidáta. Rozhovory o jeho vstupu do EU začaly v roce 2005, ale dlouhodobě stagnují.

Témata:  Turecko Evropský parlament EU

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 9:26

Putin se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy