reklama

Na ten den připadá také svátek místního plemene koní.

Prezidentův syn Serdar, který stojí v čele mezinárodní asociace chovatelů alabajů, informoval, že v rámci oslav se bude konat soutěž krásy těchto psů i závody, během nichž budou předvádět své dovednosti.

Úcta k psům a koním je v šestimilionovém Turkmenistánu díky jeho staleté tradici pastevectví silně zakořeněná. Loni na podzim se alabaj dočkal i pozlaceného pomníku na jednom z rušných kruhových objezdů v hlavním městě Ašgabatu. Vysoký a statný pes je šikovným ochráncem ovcí a koz, které dokáže ubránit před vlky. Lidé si ho také pořizují jako hlídače, v Turkmenistánu je navíc používán při oblíbených psích zápasech.

Berdymuhamedov patří mezi milovníky alabajů už dlouhá léta. O tomto plemenu podle AP napsal knihu i píseň a v roce 2017 štěně daroval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. O dva roky později stejný dar dostal i tehdejší ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Gurbanguli Berdymuhamedov vládne Turkmenistánu, zemi závislé na těžbě zemního plynu, přes 14 let. Vytvořil kolem sebe kult osobnosti, jakoukoliv opozici nepřipouští.

reklama