Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turkmenistán zavádí svátek na počest oblíbeného plemene psa

Psi, ilustrační fotografie
Psi, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Autoritářský turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov zavedl státní svátek na počest psího plemene oblíbeného v této někdejší sovětské republice. Obyvatelé Turkmenistánu budou středoasijského pasteveckého psa zvaného alabaj oslavovat vždy poslední dubnovou neděli, napsala agentura AP.

Na ten den připadá také svátek místního plemene koní.

Prezidentův syn Serdar, který stojí v čele mezinárodní asociace chovatelů alabajů, informoval, že v rámci oslav se bude konat soutěž krásy těchto psů i závody, během nichž budou předvádět své dovednosti.

Úcta k psům a koním je v šestimilionovém Turkmenistánu díky jeho staleté tradici pastevectví silně zakořeněná. Loni na podzim se alabaj dočkal i pozlaceného pomníku na jednom z rušných kruhových objezdů v hlavním městě Ašgabatu. Vysoký a statný pes je šikovným ochráncem ovcí a koz, které dokáže ubránit před vlky. Lidé si ho také pořizují jako hlídače, v Turkmenistánu je navíc používán při oblíbených psích zápasech.

Berdymuhamedov patří mezi milovníky alabajů už dlouhá léta. O tomto plemenu podle AP napsal knihu i píseň a v roce 2017 štěně daroval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. O dva roky později stejný dar dostal i tehdejší ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Gurbanguli Berdymuhamedov vládne Turkmenistánu, zemi závislé na těžbě zemního plynu, přes 14 let. Vytvořil kolem sebe kult osobnosti, jakoukoliv opozici nepřipouští.

Témata:  Turkmenistán psi

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).