reklama

Trump ve videu neodsoudil počínání svých příznivců, kteří předtím násilně vnikli do Kapitolu a narušili schůzi Kongresu k výsledkům prezidentských voleb. Šéf Bílého domu sice výtržníky vyzval k odchodu, zároveň je ale označil za "velmi výjimečné" a opakoval nepravdivé tvrzení o "ukradených" volbách.

"Odstranili jsme ho, protože celkově vzato máme za to, že přispívá k riziku pokračujícího násilí, spíše než aby jej zmenšovalo," uvedl o videu viceprezident Facebooku Guy Rosen. Hovořil přitom o "krizové situaci", v níž se přijímají "patřičná krizová opatření".

Výjimečné kroky činil také Twitter, kde má Trumpův hlavní účet skoro 89 milionů sledujících. Kromě zmíněného videa stáhl také dva klasické příspěvky, v jednom z nich Trump naznačoval, že násilní demonstranti jsou "skvělí vlastenci, se kterými bylo tak dlouho nakládáno špatně a nespravedlivě".

"Požádali jsme o odstranění tří dnes (ve středu) nahraných tweetů účtu @realDonaldTrump kvůli opakovanému a vážnému porušení pravidel o občanské integritě," uvedl bezpečnostní účet Twitteru. 

Po uvedeném zákroku nastupuje automatická blokace účtu, která skončí 12 hodin po odstranění příspěvků. Podle deníku The Washington Post (WP) platforma omezení zruší ještě dnes dopoledne východoamerického času, přičemž nebylo jasné, kdy Trump problematické příspěvky smazal.

Twitter dodal, že další porušování pravidel ze strany končícího prezidenta vyústí v trvalé uzamčení jeho profilu. Zásah proti Trumpovi přitom nebyl jediným opatřením dané sociální sítě v souvislosti s dramatickým vývojem ve Washingtonu. Společnost ve středu ohlásila, že zvažuje "další vystupňované kroky" ve snaze vymáhat dodržování zásad své platformy. Američtí novináři upozorňovali, že zablokován byl také účet Lina Wooda, což je prominentní právník, který v posledních týdnech vytrvale propaguje konspirační teorie o spiknutí proti Trumpovi.

Facebook kromě smazání zmiňovaného videa a 24hodinového zákazu aktivity na stejnojmenné platformě Trumpa dočasně zablokoval i na síti Instagram. Kalifornská společnost v tiskové zprávě uvedla, že je násilím v Kongresu zděšena a že odstraňuje obsah podporující "výpad na Kapitol Spojených států". Video s Trumpovou reakcí odstranil také server YouTube.

Americký Kongres ve středu zahájil společné jednání obou komor, při němž měly být formálně sečteny hlasy volitelů z jednotlivých států a vyhlášen vítěz voleb, kterým je demokrat Joe Biden. Trump však svou prohru i po dvou měsících odmítá uznat a v posledních dnech nabádal své příznivce k protestům. Ve středu vystoupil na manifestaci u Bílého domu, přičemž vyzval přítomné, aby se následně vydali ke Kapitolu.

Při následných nepokojích přišli o život čtyři lidé, tři z nich kvůli dosud nespecifikovaným zdravotním problémům. Po vniknutí demonstrantů na půdu Kongresu řada činitelů na prezidenta naléhala, aby vyzval svoje podporovatele k odchodu. Trump v první reakci na twitteru pouze apeloval na protest bez násilí, poté nahrál video, které zahájil slovy: "Chápu vaši bolest, Vím, že to bolí. Měli jsme volby, které nám byly ukradeny".

WP hodnotí středeční kroky Twitteru jako dosud nejtvrdší postih, jaký společnost na Trumpa uvalila. V reakci na opatření se nicméně objevila kritika, že tato i další technologické společnosti měly zasáhnout dříve a zabránit prezidentovi v rozdmýchávání napětí v reálném světě, dodává deník.

reklama